Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
EYLEM OYUNLU DERHAL TAHLİYE EDİLSİN

30.01.2021

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Eylem Oyunlu hakkında Lice Sulh Ceza Hakimliğince tutuklama kararı verilerek, 15 günlük bebeği ve 2 yaşındaki çocuğu ile birlikte cezaevine gönderildi. Cezaevinin yetersiz koşullarında kendisinin ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Eylem Oyunlu sütten kesildi, 15 günlük bebeğinin ise gözü enfeksiyon kaptı.

Normal dönemlerde dahi çocuklu kadınlar için uygun bir yer olmayan cezaevlerinin dünya genelinde etkisini gösteren Covid-19 salgını sebebiyle daha çok tehlike barındırdığı bilinmektedir. Yetersiz hijyen koşulları sebebiyle Eylem Oyunlu ve 2 çocuğunun sağlıklı yaşam hakkı ağır bir tehlike altındadır. 

Bilindiği üzere tutuklama son çare olarak başvurulması gereken bir koruma tedbiridir. Çağrı üzerine ifadeye giden ve 2 çocuk sahibi olan Eylem Oyunlu hakkında tutuklama kararı verilmesi için gerekli şartlar oluşmamıştır. Tutuklama tedbiri bu aşamada kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkına, sağlık hakkına ve dahi yaşam hakkına yönelik ağır bir tehdit oluşturduğundan Lice Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararı orantısız ve hukuka aykırıdır. 

Covid-19 salgını ve cezaevi koşulları birlikte dikkate alındığında Eylem Oyunlu ve 2 çocuğunun cezaevinde kalmak zorunda bırakılması ağır bir insan hakkı ve çocuk hakkı ihlalidir. Tutuklama tedbirinin bir cezalandırma aracına dönüştürülmemesi için bu ihlale derhal son verilmesi gerekmektedir.

Diyarbakır Barosu

Çocuk Hakları Merkezi