Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir

21.07.2021

 

DİYARBAKIR BAROSU

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ

 

1979 yılında New York’ta kaybolan ve 2001 yılında resmi kayıtlara ölü olarak kaydedilen 6 yaşındaki Etan Patz’in anısına 25 Mayıs tarihi, Uluslararası Kayıp Çocuklar Günü olarak ilan edilmiştir.

Tüm dünyada yaşanan bir sorun olarak karşımıza çıkan kayıp çocuk vakalarının sebepleri kriminal olaylar, aile içi şiddet, maddi olgular ve savaşlar olarak sayılabilmektedir.

Avrupa Birliği’nde yer yıl 250 bin çocuk kaybolmakta ve Avrupa Komisyonu’na göre bu durum her iki dakikada bir çocuğa tekabül etmektedir. Suriye, Irak ve Afganistan'daki iç savaştan kaçarak Avrupa'ya giden binlerce mülteci çocuğun kayıp olduğu, bu çocukların akıbetinin bilinmediği ve çocukların organ mafyalarının, suç örgütlerinin eline düştüklerine dair iddialar da gündeme gelmektedir.

Türkiye’de de durum farklı olmamakla birlikte, İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Hareket ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığına göre 1995-2014 yılları arasında 5530 çocuğun kaybolduğu bilinmektedir. Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre kayıp çocuk sayısı 27 bin kişiyi bulmaktadır ve kayıp çocukların 16 bin 289’u kız çocuğudur. Kayıp vakaları en çok İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde görülmekte, kaçırılma vakalarıysa küçük şehirlerde daha sık görülmektedir.

31 Temmuz 2020 yılında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde kaybolan Miraç Çiçek ise kayıp çocuk vakalarından yalnızca biridir. Miraç Çiçek’in soruşturma dosyası için merkezimiz tarafından bir heyet oluşturulmuş, dosya savcısı ile görüşülmüş ve uzunca bir süre sosyal medyada farkındalık çalışmaları yapılmıştır. Ancak yapılan tüm arama çalışmalarına rağmen Miraç Çiçek bulunamamıştır.

Bugünün esas amacı halen kayıp olan çocuklar hakkında herkesi düşünmeye sevk etmek ve farkındalık yaratmaktır. Biz de üzerimize düşeni yaparak Etan Patz ve Miraç Çiçek nezdinde tüm kayıp çocukların akıbetini soruyor ve herkesi #MiraçÇiçekNerede? #KayıpÇocuklarNerede? hashtaglarini kullanarak kayıp çocukların sesi olmaya davet ediyoruz.