Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir

23.01.2022

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA


 

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde hayatını kaybeden 2 yaşındaki Yunus Emre Binen’in ailesine; Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehdi ÖZDEMİR, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sekreteri Av. Huriye HAMİDİ ve Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Toplumsal Dava Takip Komisyonu Başkanı Av. Süleyman ŞAHİN tarafından 21.12.2021 tarihinde taziye ziyaretinde bulunulmuş, aileden yaşanan olaya dair bilgi alınmıştır. 

 

Yunus Emre Binen’in iki hafta boyunca DEDAŞ’ın uyguladığı elektrik kesintisi sebebiyle soğuk hava, bronşit rahatsızlığına bağlı olarak tedavide kullanılması gereken tıbbi cihazın kullanılamaması ve gerekli tıbbi tedavileri alamaması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenilmiştir. 

 

Kamu hizmeti sunan DEDAŞ’ın elektrik enerjisini kesintisiz, güvenilir, güç kalitesi problemlerinden arındırılmış bir şekilde uygulaması gerekir. Aksi durumun Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi Suçu kapsamında değerlendirilmesi muhtemeldir. 

 

Yunus Emre BİNEN’in hiçbir gerekçe olmaksızın elektrik kesintisi uygulanması neticesinde tedavisinde kullanılması gereken tıbbi cihazın kullanılamaması ve bununla birlikte sağlık durumunun ağırlaması sonucu vefat ettiği görülmektedir. 

 

Diyarbakır Barosu olarak ihmal ve kusuru bulunan ilgililer hakkında, ihmal suretiyle ölüme sebebiyet verme ve kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi suçu kapsamında, yargı sürecinin etkin bir şekilde yürütülmesini talep eder ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.