Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
 BASINA VE KAMUOYUNA

17.08.2016


BASINA VE KAMUOYUNA

Devam eden çatışmalı ortam, tüm yıkıcı boyutlarıyla karşımızda durmaktadır. Toplumsal yaşamın dengesini alt üst eden, demokratik yapısını zedeleyen ve ilerleyişini önleyen bir durum arz etmektedir. Yaşanan bu çatışmalı ortam, uzlaşma ve çözüm diyaloglarını engellediği gibi olası uzlaşma ve çözüm yollarını da kapatmaktadır.

 

Bildiğiniz gibi torba yasası ile halkların iradesiyle seçilmiş belediyelere yönelik kayyım atamaları Meclis Genel Kurulunun gündemine alındı. Daha önce milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik çıkarılan yasaların, ülke demokrasisine hiçbir katkı sağlamadığı ortada iken şimdi de yerel yönetimlere yönelik yasalar çıkarılmak istenmektedir.  2015 yılının ortalarından itibaren seçimle iş başına gelmiş onlarca belediye başkanı ve meclis üyesi, çeşitli gerekçelerle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Seçimle işbaşına gelmiş belediyelere kayyım atanması, hukukun evrensel ilkelerine, uluslararası sözleşmelere ve ulusal yasalara da aykırıdır. Hukuk ilkeleri ve Anayasanın izin vermediği kayyım atama engelini gidermek için Torba yasası çıkarmak başlı başına hukuka aykırı bir durum olup kabul edilebilecek bir durum değildir. STÖ olarak 26 Haziran 2016 tarihinde kayyım atamasına karşı olduğumuzu basınla paylaştığımız gibi belediyelere yönelik kayyım atama tartışmaları, Türkiye demokrasisi açısında oldukça geriletici ve gerginliğe zemin sunan siyasal bir tutum olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isteriz. Halk tarafından seçilmiş yerel temsilcilerin kayyım yoluyla görevlerinden alınmaları demek, milyonlarca seçmenin iradesini de tanımamak anlamına gelir. Her fırsatta sandığı işaret eden siyasal iktidarın, sandıktan çıkan iradeyi tanımaması kendi söylemleriyle çelişmektedir.

Çatışmalı ortamda yıkılan kentler ve sit alanlarının Yerel Yönetimler ve Kent dinamiklerini devre dışı bırakarak, Merkeziyetçi bir anlayışla yeniden inşa sürecine girmek, halk iradesi ve çoğulcu demokrasi anlayışı ile bağdaşmamaktadır. 15 Temmuz'daki darbe girişimini önleme konusunda inisiyatif alan Türkiye halkları bugün özellikle Kürt coğrafyasındaki halkların iradesine yönelik yapılan yasa çalışmalarının altı defaatle çizilerek demokratik yaşam çizgisine hizmet etmemiş olduğunu belirtmek isteriz. Bu manada Hakkari ve Şırnak illerinin İl statüsünden çıkarılmak istenmesi halkın iradesine yapılan başka bir Anti Demokratik tutumdur kabul edilemez.

Demokratik bir toplum inşa etmenin ve sorunları çözüme taşımanın tek yöntemi diyalogdur, müzakeredir diyoruz. Bu nedenle çatışmalı tarafların acil olarak, müzakere koşullarının sağlanması amacıyla çatışmasızlığa geri dönmeli, bunun için sorumluluk bilinciyle hareket etmeli ve duyarlılık göstermelidirler.

 

 

 

JI ÇAPEMENÎ Û RAYA GIŞTÎ RE

 

 

 

Rewşa şerê ku didome, bi hemû hêlên xwe yên rûxîner li pêşberê me disekine. Rewşeke ku denge ya jiyana civakî ser û bin dike, avaniya wê ya demokratîk dihincirîne û pêşveçûna wê asteng dike derpêş dike. Ji ber ku dezgehên desthilatiya siyasî di polîtîkayên arasteyî şerî de di nav helwesteke bi îsrar de ne, mixabin derçûna feraseteke bi ger û ya çareserî û li hevhatinî asteng dike, cardin rê û rêbazên ku ji bin bandorên derdora şerî rizgar dikin asteng dike.

 

 

 

Wekî em dizanin bi zagona torbeyê tayîn kirinên kayyiman a arasteyî şaredariyên ku bi îradeya gel hatine hilbijartin derket rojeva LijneyaGiştî ya Meclisê. Digel ku diyar e zagonên ku beriyani harasteyî rakirina destnedayîni ya parlamenter an hatibûn derxistin, tu têkariyeke ji demokrasiya welêt re dabîn nakejî, niha têxwestin ku zagonên arasteyî rêveberiyên xwecihî werin derxistin. Piştî nîveka sala 2015’yan bi dehan şaredar û endamên meclisê, bi sedemên cihêreng xistine bin çavan û girtine. Tayîn kirina kayyiman a li şaredariyên ku bi hilbijartinê hatine ser kar, dij rabera zagonên netewî, peymanên navneteweyî û rêgezên gerdûnîyên hiqûqê ne jî. Ji bo ji holêrakirina vê dijrabertiyê derxistina biryarnameya di hikmazagonî de (BHZ/KHK) bi tena sere xwe rewşeke derhiqûqî ye û nabe ku were qebûl kirin. Çawa ku em wek rêxistinên civaka sivîl (RCS/STO) dijberiya xwe ya di derbarê tayînkirina kayyiman a 26’ê Hezîrana 2016’yan de bi çapemeniyê re par ve dikin, em dixwazin bînin ziman ku em nîqaşên tayînkirina kayyiman a arasteyî şaredariyan, bi awayê ku ji hêla demokrasiya Tirkiyeyê ve gelek paşve hiştî ya helwesteke siyasî û ji rageşiyê re zemînê çêdike dinirxînin. Gotina bi rêya kayyiman ji peywirê girtinan û nerên xwecihî ku ji hêla gel ve hatine hilbijartin, tê wateya nenaskirina îradeya bi milyonan hilbijêran. Desthilatiya siyasî kudi her fersendê de sindoqê nişan dide bi nenaskirina îradeya ku sindoqê der ketiye re bi gotinên xwe re dikeve nakokiyê.

 

Bi feraseteke Navendîparêz bê bandor hiştina Rêveberiyên Xwecihî û dînamîkên Bajêr û ji nû ve ketina navpêvajoya avakirina qadên sît û bajarên ku di dema şer de rûxiyane, bi feraseta îradeya gelî û demokrasiya piranîparêz re li hevnayê. Em dixwazin destnîşan bikin ku gelên Tirkiyeyê ku di mijara astengkirina teşebusa derbeya 15’yê Tîrmehê de înîsîyatîfê girtin îro bi taybetî bixêzandin a binê xebatên zagonî ya bi çendî caran ku arasteyî îradeya gelên li ser erdnîgariya Kurd pêkhatine ji xêza jiyana demokratîk re xizmetê nakin. Divê wateyê de daxwaza derxistina Colemêrg û Şirnexê ya ji statuya Bajariyê helwesteke din a Antî Demokratik a li hember îradeya gel e, nayê qebûlkirin.

 

Em dibêjin tekane rêbaza avakirina civakeke demokratîk û kişandina pirsgirêkan a nav çareseriyê diyalog e, muzakere ye. Ji ber vê yeke lazim e hêlêndi şer de bilezgînî, bi mebesta dabînkirina mercên muzakereyê vegerin bêçalakîtiyê.

 

 

 1. İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ
 2. TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ
 3. DİYARBAKIR BAROSU
 4. DİYARBAKIR TABİP ODASI
 5. DİYARBAKIR TİCARET SANAYİ ODASI
 6. DİYARBAKIR SANAYİCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
 7. GÜNEYDOĞU GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
 8. GÜNEYDOĞU TEKSİTCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
 9. ORTADOĞU SANAYİCİ VE GİRİŞİMCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
 10. MAZLUM - DER
 11. TEMİZLİK VE SOSYAL İŞ VERENLER DERNEĞİ
 12. DOĞU VE GÜNEYDOĞU İŞ KADINLARI DERNEĞİ
 13. MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 14. MİMARLAR ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 15. İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 16. ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 17. JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 18. HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 19. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 20. MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 21. ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 22. ŞEHİR PLANCILARI ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 23. KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ
 24. JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ
 25. PEYZAJ MİMARLARI ODASI DİYARBAKIR BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ
 26. İÇ MİMARLARI ODASI DİYARBAKIR TEMSİLCİSİ
 27. DİSK/ENERJİ-SEN DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ
 28. DİSK/GÜVENLİK-SEN DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ
 29. DİSK DİYARBAKIR BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ
 30. EĞİTİMSEN DİYARBAKIR 1 NOLU ŞUBE
 31. EĞİTİMSEN DİYARBAKIR 2 NOLU ŞUBE
 32. EĞİTİMSEN DİYARBAKIR 3 NOLU ŞUBE
 33. SES DİYARBAKIR ŞUBESİ
 34. BES DİYARBAKIR ŞUBESİ
 35. TÜMBELSEN DİYARBAKIR ŞUBESİ
 36. HABERSEN DİYARBAKIR ŞUBESİ
 37. YAPIYOLSEN DİYARBAKIR ŞUBESİ
 38. TARIMORKAMSEN DİYARBAKIR ŞUBESİ
 39. ESM DİYARBAKIR ŞUBESİ
 40. BTS DİYARBAKIR ŞUBESİ
 41. DİYARBAKIR MALİ MÜŞAVİR ODASI
 42. ORTADOĞU SANAYİCİ VE GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI DERNEĞİ
 43. KAMU EMEKÇİLERİ KONFEDERASYONU                                                                       
 44. 44.    DİYARBAKIR 78'LİLER DAYANIŞMA VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ
 45. PİRSULTAN ABDAL DERNEĞİ                        
 46. ENGELLİLER MECLİSİ               
 47. EKOLOJİ MECLİSİ                  
 48. KADIN AKDEMİSİ                        
 49. CEREN KADIN DERNEĞİ                                                
 50. SELİS KADIN MERKEZİ                  
 51. DİKASUM                                
 52. SARMAŞIK DERNEĞİ
 53. GÖÇDER
 54. TUHAD-FED
 55. Diyar TUHAD-DER
 56. DİAYDER                     
 57. KÜRDİ-DER
 58. KÜRT ENSTİDÜSÜ
 59. ROJAVA YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
 60. MEZOPOTAMYA HUKUKÇULAR DERNEĞİ
 61. ÖZGÜR GAZETE CEMİYETİ DERNEĞİ         
 62. BARIŞ ANNELERİ MECLİSİ                       
 63. MEYADER
 64. GENEL İŞ 1
 65. GENEL İŞ-2
 66. DİK
 67. DİYABAKIR 1.SANAYİ SİTESİ YÖNETİMİ
 68. DİYABAKIR 2.SANAYİ SİTESİ YÖNETİMİ
 69. DİYABAKIR 3.SANAYİ SİTESİ YÖNETİMİ