Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Twitter yasağı totaliter rejimlerin tipik davranışı

21.03.2014

 

 

Diyarbakır Barosu Başkanlığı

Basın Bildirisi.

                                                                                     21 Mart 2014.

 

Twitter’ın kapatılmasyla;

 Antidemokratik, totaliter ve baskıcı rejimlerin en tipik davranışı sergilenmiştir.”

 

Halen tüm Dünyada en yoğun ve etkili şekilde kullanılan sosyal iletişim ağlarından biri olan TWİTTER, Türkiye’de 21 Mart 2014 tarihi itibariyle tümüyle kapatılmıştır. Kapatma Kararının 21.02.2014 tarih ve 6526 sayılı Kanun ile kapatılan TMK 10. Maddesi ile yetkili Mahkeme nezdindeki bir Savcılığın kararıyla alındığı belirtilmektedir. TWİTER’IN kapatılması kararı, Başbakan’ın bir gün önce yaptığı “Twitter,mıvitter, hepsinin kökünü kazıyacağız” biçimindeki açıklamasından hemen sonra uygulanmaya başlanmıştır. Hükümet yetkilileri, uzun bir süredir Twitter vb. sosyal- iletişim ve paylaşım ağlarından duydukları rahatsızlığı her fırsatta dile getiriyordu.

 

Twitter’in kapatılması kararı, toplumun bilgi alma ve iletişim özgürlüğü ile bireylerin ifade özgürlüğü hakkına ağır bir müdahale oluşturmuştur. Twitter’ın kapatılmasıyla; antidemokratik, baskıcı ve totaliter rejimlerin en tipik karakteri ve davranışı sergilenmiş, bir süredir toplumun farklı kesimlerinin Hükümetin demokrasi anlayışından ve Türkiye'nin geleceğinden duyduğu endişeleri haklı çıkarmıştır. Bu karar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin demokratik standart ve değerleriyle bağdaşmadığı gibi, Türkiye’nin açık bir toplum iddiasını yerle bir etmiştir.

                                                      

“Gezi eylemleri” olarak bilinen kitlesel protesto gösterileri ile birlikte Hükümet yetkililerinin demokratik özgürlüklere duyduğu rahatsızlık ve tahammülsüzlük giderek artmış,  17 Aralık “rüşvet ve yolsuzluk” soruşturmasıyla başta Adli Kolluk Yönetmeliği, HSYK düzenlemesi vb. bir dizi yasal ve idari uygulamayla hukuk devleti ilkeleri ciddi bir darbe almıştı.

 

Twitter’ın kapatılması kararı, Türkiye’nin girdiği/gireceği anti demokratik ve karanlık bir dönemin en somut işareti olmuştur. Twitter’ın; varlığı bir yasayla kapatılan bir mahkeme nezdindeki bir Savcılık (TMK 10) kararıyla kapatıldığının belirtilmesi ayrıca akıl almaz, ibret verici bir hukuksuzluk örneği olmuştur.

  

Günümüzde toplumun demokratik özgürlüklerine fütursuzca saldıran hiçbir hükümet başarılı olamamış ve uzun süre yaşayamamıştır. Hükümeti hukuka ve demokratik özgürlüklere saygı gösteremeye, girmeye başladığı bu karanlık koridordan bir an önce çıkmaya davet ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

 

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu adına

    Av. Tahir ELÇİ / Baro Başkanı.