Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
TBMM’nin Varlık Sebebi Olan Halk İradesine Saygı Duymaya Davet Ediyoruz!

05.06.2020

Bugün demokratik temsil ve halk iradesinin meclise yansıması konusunda bir hukuksuzluğa daha tanıklık ettik. HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu haklarında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunduğu gerekçesiyle TBMM Genel Kurulunda kararlarının okunmasından sonra milletvekillikleri düşürülmüş, akabinde haklarında çıkartılan yakalama kararları sonucu milletvekilleri gözaltına alınarak tutuklanmışlardır.

Mevcut iktidar hem yerel düzeyde, hem de ulusal düzeyde yurttaşın iradesine karşı yargı eliyle bir mücadele başlatmıştır. Bunun sonucu olarak Mart 2019 yerel yönetimler seçiminden bu yana HDP’ye mensup 45 belediyeye kayyum atanmıştır. Türkiye’nin özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yerel düzeyde ortadan kaldırılan halk iradesi, son olarak üç milletvekilinin de milletvekilliklerinin düşürülmesi ile bir üst boyuta tırmandırılmıştır. 

Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğünün olmadığı ilkesine sonuna kadar saygı duymaktayız. Ancak tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirmiş Türkiye yargısının son dönemlerde vermiş olduğu kararların, uluslararası hukuk kurallarına ve AİHM içtihatlarına aykırılığının bu kadar su yüzüne çıktığı bir zamanda mahkeme kararları gerekçe gösterilerek üç milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesini kabul etmiyoruz. Özellikle politik aktörlere yönelik AİHM tarafından da tespit edilen hukuka aykırılıklar ve ayrımcı uygulamalar karşısında bu hukuksuz süreci “mahkeme kararı” ile açıklamak bizler açısından kabul edilir bir durum değildir.

Halkın oyları ile seçilen milletvekillerinden teşekkül eden TBMM’yi, demokrasiye ve evrensel hukuk ilkelerine dönmeye; bu adaletsiz, ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalardan vazgeçmeye; TBMM’nin varlık sebebi olan halk iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. 05.06.2020

Adana Barosu Başkanı Av. Veli KÜÇÜK
Adıyaman Barosu Başkanı Av. Mustafa KÖROĞLU
Ağrı Barosu Başkanı Av.Salih AYDIN
Antalya Barosu Başkanı Av. Polat BALKAN
Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur ÇAĞAL
Batman Barosu Başkanı Av. Abdülhamit ÇAKAN
Bingöl Barosu Başkanı Av. Hanifi BUDANCAMANAK
Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan ALTUN
Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan AYDIN
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş ŞARKLI
Hakkari Barosu Başkanı Av. Ergün CANAN
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem DÖNMEZ 
İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan YÜCEL 
Mardin Barosu Başkanı Av. İsmail ELİK
Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin YEŞİLBOĞAZ
Muş Barosu Başkanı Av. Feridun TAŞ
Siirt Barosu Başkanı Nizam DİLEK
Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan ELÇİ
Tunceli Barosu Başkanı Av. Kenan ÇETİN
Urfa Barosu Başkanı Av. Abdullah ÖNCEL
Van Barosu Başkanı Av. Zülküf UÇAR