Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Sivil Toplum ve Meslek Örgütlerinden Baromuza Destek Açıklaması

02.02.2023

Değerli basın emekçileri, Kentimizin Sivil Toplum ve Meslek Örgütlerinin saygın temsilcileri,

Herkesin malumu olduğu üzere ülke olarak tarihi belirlenmiş bir seçim sürecine girmiş bulunmaktayız.

Toplum olarak modern, çağdaş ve hukuk devletlerinde olması gereken demokrasi şölenini arzuluyorken maalesef geçmişte sıkça denenmiş olası gerginlik ve provakatif girişimlerin işaretlerine bugünlerde de tanıklık ediyoruz. 

Kentimizin önemli dinamiği ve sivil gücü olmasının yanında insan hakları, adalet ve hukuk mücadelesiyle ulusal ve uluslararası hukuk camiasında da saygın bir yere sahip Diyarbakır Barosunun değerli başkanı ile aile bireyleri; kişisel verileri ve fotoğrafları paylaşılmak suretiyle sosyal medyada tehdit edilmiş ve belirli çevrelere hedef gösterilmiştir.

Böylesi önemli bir süreçte söz konusu tehditlerin yapıldığı hesaplarda, 1990’lı yılların karanlığına sebep paramiliteryapılar ile bu yapıları kuran kişilerin isim ve sembollerinin kullanılarak kentimize vermek istenin mesajın farkındayız. Ancak şunu bilmelidirler ki Diyarbakır Kentinin provakasyonve gerilimlere zemin olarak kullanılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. 

5 Haziran 2015 tarihinde İstasyon Meydanında gerçekleşen bombalı saldırı hala bu kentin hafızalarında tazeliğini koruyorken, 28 Kasım 2015 tarihinde 4 Ayaklı Minare önünde katledilen Baro Başkanımız Av. Tahir ELÇİ’nin yarası daha kapanmamışken,  Nahit EREN ve aile bireylerine yönelik bu tehditlere tabi ki de sessiz kalmayacağız. 

Herkesin bildiği üzere, sosyal medya platformlarında yapılan en küçük eleştiriye bile tahammül edemeyen ve bu kişilerin tespiti için teknolojinin tüm imkanlarını kullandırtanların, bu tehditler karşısında suskun kalmasını kabul etmiyor ve sorumluluklarını yerine getirirken aynı özeni göstermeye davet ediyoruz.

Bu tehditler karşısındaki suskunluğun ve yargının cezasızlıkpratiğinin de birilerini cesaretlendirdiğini çok iyi bilmekteyiz.

Kaynağı ve adresleri belli olan bu kişilerin Diyarbakır kenti vehalkı üzerinden, ülkeyi ve tüm toplumu dizayn etme amacı taşıdığı endişesi içindeyiz. Yaşanacak tüm provakatifgirişimlere karşı gereken tedbir ve önlemlerin alınmasının,kamu gücünü elinde bulunduranların sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Kent platformumuzun bileşenlerinden olan BaromuzunBaşkanı ve ailesine yönelik tehditleri Kent Koruma veDayanışma Platformu olarak kınıyor; tüm kentimizin Baromuzun yanında olduğunu, başta yargı makamları olmak üzere tüm yetkilileri bu suçun faiilerinin tespiti ve önlemlerin alınması için göreve davet ediyoruz.

Kaynağı ve adresleri belli olan bu kişilerin Diyarbakır kenti vehalkı üzerinden, ülkeyi ve tüm toplumu dizayn etme amacı taşıdığı endişesi içindeyiz. Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bileşenlerinden olan Baromuzun Başkanı ve ailesine yönelik tehditleri kınıyor; tüm kentin Baromuzun yanında olduğunun bilinmesini istiyoruz. 

Bu suçun faillerinin tespiti ve yaşanacak tüm provakatifgirişimlere karşı gereken tedbir ve önlemlerin alınmasının,başta yargı makamları olmak üzere kamu gücünü elinde bulunduranların sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.