Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Sivas katliamı İnsanlığa karşı işlenen bir suçtur, zaman aşımına uğratılamaz

02.07.2015Sivas katliamı İnsanlığa karşı işlenen bir suçtur, zaman aşımına uğratılamaz!!! 

 

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta aralarında, şair, yazar ve sanatçıların da bulunduğu 33 aydın yurttaşımızın tüm dünyanın gözü önünde tasarlanarak diri diri yakılmasının üzerinden tam 22 yıl geçti. Olayın acısı ilk gün kadar tazedir. Çünkü hala adalet gerçekleşmemiş, failleri açıkça bilinmelerine rağmen hak edilen cezalara çarptırılmamış, aksine soruşturmalar ve açılan davalar zaman aşımına uğratılmıştır.

 

Sivas’ta kül olup, aydınlık ışıklarıyla ülkenin dört bir tarafına savrulan bu 33 masum yurttaşlarımızın katledilmelerinin üzerinden bu gün 22 yıl geçmiş olmasına rağmen, hala aynı vahşet ve karanlık anlayışlardan beslenen bir takım çevreler, bazı provakatif davranışlarla vatandaşlarımız arasında Alevi-Sünni şeklinde mezhep düşmanlığını sürekli körüklemeye devam etmektedirler.

 

Bu nedenle öncelikle Sivas katliamını yapanları, onları kışkırtanları, devletiyle, hükümetiyle, yargısıyla ve çarpık demokrasi anlayışı ile 22 yıldır katilleri koruyup kollayanları kınıyoruz. Türkiye’de milyonların adalet isteği göz ardı edilmemelidir. Sivas katliamı, mahkeme ve soruşturma dosyaları üzerinden uğratılsa dahi, vicdanlarda zaman aşımına uğratılamaz.

 

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu olarak mensubu olduğumuz yargı organlarından ve devletten talebimiz:  ''Bir daha Sivas'taki olayların benzerinin bu topraklarda yaşanmaması için, şekli olarak zaman aşımının arkasına sığınmadan, faillerin insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılanarak cezalandırılmalarının sağlanmasıdır.''

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu