Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
SENİ UNUTMAYACAĞIZ...

28.11.2016

Değerli basın emekçileri ;

 

Saygı değer meslektaşlarım ve misafirler ;

 

Bir yıl önce tam da buradan ebedi ve sevgili Baro Başkanımız Tahir ELÇİ herkese böyle seslenmişti. 

 

Bu sesin sahibi, dost ve düşmanının da kabul ettiği üzere, insan hakları mücadelesine adanmış safi bir ömrün sahibi, mazlumların adalet arayışının kılavuzu ve kuşkusuz barışın sesiydi.Tahir Elçi,mahkeme tutanaklarında yankılanan "kaybedilenlerin" çığlığı, hiçbir mekana ve hiçbir zamana sığmayan dirayet, zarafet ve telaştı. Fırtınanın geleceğini salık veren bir rüzgar gülüydü aslında. Nitekim toplumun bağrında derin yaralar açan yıkımın ve zulmün pusuda olduğunu ve ölenler kadar eksildiğimiz bu zamanın kapımızda beklediğini bizlere duyurmak ve uyarmak isterken öldürüldü!

 

Geçen bir yıllık süre zarfında Başkanımızın dikkat çektiği ve engellemek için de hayatını ortaya koyduğu olaylar bütün ağırlığıyla yaşandı ve toplumda kaybolmayacak kadar derin izler bıraktı. Kent merkezleri yaşanılmayacak hale geldi, binlerce insan yaşamını yitirdi, yüz binlerce insan yerlerinden edildi,tarihi ve kültürel mirasımız adeta yok edildi.Sokağa çıkma yasağı adı altında olağanüstü rejimlere özgü uygulamalarla temel hak ve özgürlükler askıya alındı. Büyük mücadelelerle azda olsa elde edilmiş demokratik kazanımlar ortadan kaldırıldı. Çözümün, diyalogun ve müzakerenin yerini maalesef yeniden şiddet ve güvenlikçi politikalar aldı.

 

Tahir ELÇİ,1990'lı yıllarda yaşanan ve ağır bedeller ödenen sürecin tanığı olarak; bir aydın, hukukçu ve insan hakları savunucusu sorumluluğuyla her fırsatta ve her süreçte toplumsal barışın tesisi için çaba sarf etmiş, herkesi toplumsal sorunların özelliklede Kürt sorunun çözümüne katkı sunmaya davet etmiştir. Bulunduğumuz bu mekanda aldığı son nefese kadar da bunu yapmaya devam etmiştir. Sahip olduğu tecrübe ve öngörüleriyle yaşamını yitirdiği gün tam da buradan,bütün tarafları bu yakıcı savaşın sivil yerleşim alanlarında yaratacağı muhtemel tahribat konusunda uyarmıştır.Maalesef bu uyarılar muhataplarınca dikkate alınmamış kent merkezlerine taşınan çatışmalarla birlikte yaşanan ölümler ve yıkımlar toplumsal sorunları daha da derinleştirmiştir.Yaşananlar var olan sorunların derinleşmesinin yanı sıra yeni sorun alanları yaratmış ve sorun alanlarından beslenen gelişmeler ülke demokrasisine ağır bir darbe indirmiştir.

 

Diyarbakır Barosu, dostları ve arkadaşları olarak bugün buradan bir kez daha belirtmek isterizki ömrünü faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasına ve cezasızlıkla mücadeleye adamış olan Tahir Elçi’nin soruşturma dosyasının faili meçhul dosyalar kervanına katılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Aradan geçen bir yıllık sürede soruşturma dosyasında faillerin ve arkalarındaki karanlık odakların tespitine yönelik bir mesafe kat edilmemiş ise de dosyanın yılmaz takipçisi olacağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. Tahir ELÇİ'nin aydınlattığı faili meçhul cinayetlerin gereği olarak toplumun, her bireyin ve her hukukçunun  kendisine bu anlamda borçlu olduğunu belirtmek  isteriz.

 

Katledilişinin birinci yılında kendisini sevgi ve minnetle anıyor. Bu vesileyle bir kez daha bize bıraktığı mirasa sahip çıkacağımızın sözünü verip barış, demokrasi, özgürlük ve insan hakları mücadelesini sürdürmeye devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

 

 

 

Diyarbakır Barosu Başkanı

Av. Ahmet ÖZMEN