Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Sakarya'da Kürt Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Irkçı ve Ayrımcı Saldırı Hakkında Açıklama

05.09.2020

 

SAKARYA’DA KÜRT MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE YÖNELİK IRKÇI VE AYRIMCI SALDIRI HAKKINDA AÇIKLAMA

 

Basına ve sosyal medyaya yansıyan video ve paylaşımlarda,fındık toplayıcılığı işinde çalışmak üzere Mardin ili Mazıdağı ilçesinden Sakarya’ya gidenve içlerinde kadınlarında bulunduğu 16 Kürt işçisinin, 4 Eylül 2020tarihinde sabah erken saatlerinde işveren ve köylüler tarafından saldırıya uğradığı görülmüştür. Fiziksel şiddet ve hakaret içerikli saldırıda, işçiler çeşitli yerlerinden yaralanmıştır.

 

Basın organlarında olaya ilişkin beyanlarda bulunan saldırı mağduru Barış Demir isimli yurttaş, olaydan önce işverenle aralarında bir sorun olmadığını, çalıştıkları fındık bahçesinde girdikleri sırada kendilerine hitaben ‘köpek sürüsü’ denilerek hakarette bulunulduğunu, bunun üzerine bahçeden çıktıklarını, bahçeden çıktıkları sırada ise “Siz burayı memleketiniz mi sandınız, burası bizim” şeklinde tehdit edildiklerini ve sopalarla kendilerine saldırıda bulunulduğunu belirtmiştir.

 

Bilindiği üzere Sakarya ilinde son iki yılda benzer birçokırkçı saldırı yaşanmıştır. 2018 yılında sokakta Kürtçe konuştukları içinsaldırıya uğrayan 39 yaşındaki Kadir Sakçı hayatını kaybetmiş, 16 yaşındaki B.S.,isimli oğlu yaralanmıştı. Yine geçtiğimiz yıl Öz Diyarbakır otobüs firmasında muavinlik yapan ve ailesiyle birlikte mevsimlik tarım işçisi olarakAdapazarı'na fındık toplamaya giden Şirin Tosun,6 kişinin linç girişimine maruz kalmış ve sonrasında da başından silahla vurularak yaşamını yitirmişti.

 

Sakarya gibi yine Karadeniz bölge illerinde mevsimlik tarım işçileri sıklıkla bu ve benzeri linç girişimine, nefret söylemine ve saldırılara maruz kalmaktadırlar.Bilindiği üzere mevsimlik tarım işçiliği de uygulanan ayrımcı ekonomik politikanın çıkardığı yoksulluğun bir sonucudur.Yaşanan ırkçı ve ayrımcı saldırıların, Kürt halkı üzerinde yıllardır süregelen toplumsal, ekonomik ve siyasi politikalardan bağımız olmadığını ifade etmek isteriz.

 

Yaşananbu saldırılar münferit ve adli olaylarolarak görülmemelidir.Şiddet dili ve politikalarına eklenen ayrımcı uygulamalar, mevsimlik Kürt işçilerine yapılan saldırılar, bu saldırılar karşında idari amirlerin saldırıları teşvik eden söylemleri, hukuk mekanizmasının işletilmemesi, tümüyle bu sonuçların ortaya çıkmasının başlıca nedenleri arasında görülebilir.  Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin kullanılması, bu yönlü ırkçı saldırıları doğrudan beslemektedir. Son yıllarda sürdürülen mevcut siyasi koşullar ve siyasi erklerin kullandığı şiddet ve ayrımcı dil toplum içerisinde telafisi olmayan olaylara sebebiyet vermektedir.

 

Yıllardır her türlü ırkçılık ve ayrımcılığın karşısında olanbiz insan hakları savunucuları, emek ve demokratik kitle örgütleri, ırkçı saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen bu uygulamaları ve politikaları reddediyoruz!

 

Kürt işçilere ve ailelerine yönelik gerçekleşen ve yaşam hakkının ihlaline yol açan bu ırkçı saldırıyı kınıyor, saldırıyla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi

Diyarbakır Barosu

Diyarbakır Tabip Odası

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği

Rosa Kadın Derneği

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Amed İKK

Amed KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) Şubeler Platformu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Diyarbakır Bölge Temsilciliği

Mezopotamya Psikologlar İnsiyatifi (DER-MEZ)

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Diyarbakır Şubesi

Mebya Der Diyarbakır Şubesi