Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Posta Yoluyla Gönderilen Cenaze

11.04.2020

2017 yılında Dersim’de yaşamını yitiren  örgüt mensubu Agit İpek’in DNA testi sonucu kimliğinin tespiti anacıyla adli tıp kurumuna gönderilmiş ve kimlik tespiti yapılmıştır. Kimlik tespitinden sonra Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Adli Tıp’tan gelen cenazeyi PTT Kargo yoluyla Diyarbakır’da yaşayan ailesine gönderdiğini basına yansıyan haberlerden öğrenmiş bulunmaktayız. 

Ölmeden önce suçu ne olursa olsun, cenazenin paket içerisine konularak aileye gönderilmesi insanlık değerleri ile bağdaşmayan, evrensel hukuk kurallarını çiğneyen,  savaş hukukunun bile kabul etmeyeceği nitelikte, vicdan ve adalet duygusunu zedeleyen bir uygulamadır. Hukuka, vicdana ve aynı zamanda AİHS’ın 3. maddesinde düzenlenen insanlıkdışı muamele yasağını ihlal eden bu durumun adalet mekanizmasının bir parçası olan bir Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle yapılmış olması toplumun adalet güvenini yerle bir etmiştir.

Meydana gelen bu gayri insani olayın demokrasiye ve hukuk devletine vermiş olduğu zararı bir tarafa bıraksak bile; bu duruma sebebiyet verenler hakkında vakit kaybedilmeksizin adli ve idari işlem başlatılmalıdır. 

Diyarbakır Barosu olarak hukukun üstünlüğü, demokrasinin korunması ve  gelişimi için vermiş olduğumuz mücadele doğrultusunda meydana gelen bu gayri insani olayı kınıyor, sebep olanlar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.