Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Meslektaşlarımıza Yönelik Yargı Tehdidini Kabul Etmiyoruz

27.05.2023

BASINA VE KAMUOYUNA
 
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25.04.2023 tarihinde aynı gün Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Malatya Barolarına üye 25 avukat hakkında gözaltı kararı verilmesine karşı yapılan basın açıklaması nedeniyle aralarında Şanlıurfa Barosuna kayıtlı avukatların da bulunduğu kişiler hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yasasına muhalefet suçundan soruşturma açılmıştır.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı, demokratik toplumun en temel değerleri arasında yer almakta olup bireylerin ortak fikirlerini birlikte savunmak ve başkalarına duyurmak için bir araya gelebilme imkânını korumayı amaçlamaktadır. Kolektif bir şekilde kullanılan ve düşüncelerini ifade etmek isteyen kişilere şiddeti dışlayan yöntemlerle düşüncelerini açıklama imkânı veren bu hak farklı düşüncelerin ortaya çıkması, korunması ve yayılmasını güvence altına almaktadır.

Temel hak ve özgürlüklerin içeriği geniş tutulan bir genel sınırlama hükmü ile yargı tehdidi oluşturması, yurttaşların demokratik haklarının kullanımını engellemekte ve caydırıcı etki yaratmaktadır. Barışçıl toplanma hakkını ihlal edici kararlardan, keyfi uygulamalardan ve hukuka aykırı sınırlandırmalardan kaçınılmalıdır.

Toplumsal mücadelenin her alanına yönelik süregelen ağır insan hakkı ihlallerinin ve hukuka aykırı uygulamaların derinleşerek devam ettiği bu süreçte, Diyarbakır Barosu olarak suç teşkil etmeyen ve yalnızca fikirlerin barışçıl biçimde ifade edilmesinden kaynaklı gerçekleşen keyfi ve yersiz yargı tehdidinin bir an önce sonlanmasını bekliyoruz.