Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Meslektaşlarımıza Yönelik Hukuksuz Müdahaleyi Kınıyoruz…

20.02.2022

18.02.2022 tarihinde Özgürlük İçin Hukukçular Derneğine üye Avukatlar tarafından birçok ilde Adliye önünde, ağır hastalığına rağmen tahliye edilmeyen Av. Aysel Tuğluk için Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen rapora karşı basın açıklaması yapılmak istenmiştir.  


Bazı şehirlerde yapılan basın açıklaması hukuka aykırı şekilde engellenmiştir. Özellikle Mersin Adliyesi önünde yapılan açıklamaya kolluk tarafından fiziki müdahalede bulunulmuş ve bir meslektaşımıza yönelik tehdit mahiyetli sözlü saldırı gerçekleşmiştir.

Mersin Adliyesi önünde avukatlara yönelik yapılan engelleme ve müdahale ; Anayasanın 34. Maddesi ve yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. Maddesi  ile güvence altına alınan barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlalidir. Demokratik toplum düzeninin gerekliliği ile bağdaşmayan bu müdahaleyi kınıyor, ilgililer halkında gerekli adli ve idari soruşturmanın bir an önce başlatılmasını bekliyoruz. 

Son dönemlerde yargının kurucu unsurlarından olan savunma makamına ve avukatlık mesleğine yönelik engellemeler, tehditler ve saldırılar sıklıkla karşılaştığımız bir durum haline gelmiştir. 


Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; avukatlık mesleği savunma hakkının, adil yargılanma hakkının ve hak arama özgürlüğünün teminatıdır. Savunma makamının yani avukatların özgür ve etkili olamadığı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğü garanti altında değildir. 
Savunma görevini yapan avukatlara, hiçbir kişi veya kurumun, fiziki saldırı ve hakarette bulunamayacağını hatırlatır; meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olup, hukuki sürecin de takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşırız.