Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Mesleğimize Yönelik Kriminalize Edici Dili Kabul Etmiyoruz

21.05.2023

Ülke olarak 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimine odaklanmışken İçişleri Bakanının bugün katıldığı bir etkinlikte; "Ne zaman PKK'nın avukatları içeri tıkılır o zaman Türkiye'de PKK diye göreceksiniz bir şey kalmaz. Hedef onlardır. Bu kadar açık ve net." şeklindeki avukatlık mesleğini kriminalize eden ve hedef gösteren açıklaması kamuoyuna yansımıştır. 

İçişleri Bakanı, 24 Nisan’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve 25 meslektaşımız hakkında gözaltı kararı alındığı soruşturmaya yönelik de şahsi Twitter hesabından operasyon görüntüleri eşliğinde “Terör örgütü adına avukatlık yapanlara yönelik operasyon” şeklinde benzer bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamasıyla masumiyet karinesini ihlal etmiş ve yargıyı etki altına almıştı. Nitekim 4 meslektaşımız salt mesleki faaliyetlerinden dolayı hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştı.

İçişleri Bakanının bu talihsiz ve hedef gösteren açıklamasının yeni bir soruşturma tehditi barındırdığının da farkındayız. 

Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edildiği, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir sürecin içerisindeyiz. 

Her şeye rağmen bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eden, tüm yurttaşların adalete erişiminin ve adil yargılamanın güvencesidir. Mesleğimize yönelik bu kriminalize edici ve hedef gösterici dili kabul etmediğimizi kamuoyuyla paylaşırız.