Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Linç Kültürüne Çanak Tutmaya Son Verin

11.09.2023

Diyarbakır Milletvekili Av. Sezgin TANRIKULU katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar nedeniyle, sosyal medya platformları ve basın yayın organlarında eleştiri sınırlarını aşan, hedef gösterici saldırılarılara maruz kalmıştır. Sosyal medyada başlayan linç kampanyasına, yargı da geçmişte benzer durumlarda olduğu gibi soruşturma tehditiyle dahil olmuştur. 

1990’lı yıllarda bölge genelinde kamu görevlilerinin, başta yaşam hakkı olmak üzere  ağır insan hakları ihlallerine konu suçlar işlendikleri, yargı kararlarına ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu raporlarına defalarca konu olmuştur. Bu duruma, hukukçu ve insan hakları savunucusu kimliğiyle dikkat çeken bir milletvekiline, siyasi aktörler de dahil olmak üzere gösterilen tahammülsüzlük kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. 

CHP liderinin seçim dönemlerinde bölge illerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde toplumsal sorunların çözümü açısından sıklıkla gündemleştirdiği olgu  'helalleşme' olmuştur. Bugünlerde yaşanan linç kampanyasına samimiyetle karşı durması beklenenlerin, aksine çanak tutmaları  oldukça manidardır. Toplumsal sorunların çözümüne dair 'helalleşme' söylemindeki samimiyetin, tam da böylesi durumlarda açığa çıktığına bir kez daha tanıklık etmiş bulunuyoruz.  

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak; İfade özgürlüğüne yönelik bu saldırıların karşısında olduğumuzu, sağlıklı bir geleceğin inşası için geçmişle yüzleşmenin/helalleşmenin önemini hatırlatıyor, yetkilileri de bu linç kampanyasına karşı gerekli önlemeleri almaya davet ediyoruz.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu