Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
KATLİAMA SESSİZ KALMAK KATLİAMA ORTAK OLMAKTIR

27.05.2024

​İsrail savaş uçakları tarafından 26 Mayıs tarihinde Gazze Şeridinin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş ; çadır kentlerde yaşamlarını sürdüren sivil Filistin halkına karşı gerçekleştirilen hava saldırısında ilk belirlemelere göre 45’ten  fazla Filistinli yaşamını yitirirken; onlarca Filistinli ise yaralanmıştır.
 
​Daha 3 gün önce Uluslararası Adalet Divanı İsrail’in; Refah’taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini durdurması gerektiğine hükmetmesine karşın; İsrail’in Refah’ta sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliam göstermektedir ki; İsrail devleti ne insani bir değeri ne de uluslararası  hukuku tanımaktadır.

​Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail’e karşı alınan kararlardan ilki “Gazze’deki Filistinli grubun kısmen ya da tamamen fiziksel olarak yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek askeri saldırıların ve Refah vilayetindeki diğer eylemlerin derhal durdurulması “ şeklinde iken; İsrail’in Uluslararası Adalet Divanının karalarını yok sayan saldırısı İsrail devletinin; çok açık devlet terörü uyguladığını göstermektedir.

​İnsan haklarından, demokrasiden, yaşam hakkının kutsallığından söz eden ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İsrail’e karşı en sert tepki vermeye, İsrail’in hukuk dışı  saldırı ve katliamlarının sonlanması için harekete geçmeye çağırıyoruz.

​Bilinmelidir ki “ hiçbir şey hiçbirşey yapılmayarak, sessiz kalınarak da adaletsizliğe ortak olunabilir.” İsrail’in aylardan beri Gazze başta olmak üzere Filistin kentlerine ve en son Refah’ta gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırı karşısında sessiz kalan her ülke her uluslararası kuruluş her insan da bu adaletsizlikten sorumludur. 


​Bu zulme sessiz kalanlar tarih ve hukuk önünde mutlaka suç ortağı olarak anılacak ve tarihe kara bir leke olarak geçeceklerdir.

​İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde Uluslararası mevzuat ile TCk m:76 ve 77.maddelerinde de düzenlendiği gibi Soykırım ve İnsanlığa karşı suçları işlemiş ve işlemeye devam etmektedir. Bu nedenlerle TCK m:13/3 gereğince söz konusu bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye’de yargılanmaları için Adalet Bakanımıza talepte bulunması çağrısında da bulunuyoruz, zira bu çağrımız uluslararası mevzuat kadar ulusal mevzuatın da bir gereğidir.

​Bizler aşağıda imzası bulunan Barolar olarak; İsrail’in Refah’ta sivil halka yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamı en sert şekliyle kınıyor; yaşam hakkından,hukuktan yana olan herkesi ,her ülkeyi İsrail’in barbarca saldırılarını önlemeye ve Filistin halkıyla yan yana olmaya davet ediyoruz.

Adana Barosu
Adıyaman Barosu
Afyonkarahisar Barosu
Aksaray Barosu 
Amasya Barosu
Ankara Barosu
Ardahan Barosu
Aydın Barosu
Balıkesir Barosu
Bartın Barosu
Batman Barosu
Bayburt Barosu 
Bilecik Barosu
Bingöl Barosu
Bitlis Barosu
Bolu Barosu
Burdur Barosu
Bursa Barosu
Çanakkale Barosu
Çankırı Barosu 
Çorum Barosu 
Denizli Barosu
Diyarbakır Barosu 
Düzce Barosu
Edirne Barosu
Elazığ Barosu
Erzincan Barosu
Erzurum Barosu
Eskişehir Barosu 
Gaziantep Barosu
Giresun Barosu
Gümüşhane Barosu
Hakkari Barosu
Hatay Barosu
Isparta Barosu
Iğdır Barosu
İstanbul Barosu 
İzmir Barosu 
Kahramanmaraş Barosu
Karabük Barosu
Karaman Barosu 
Kars Barosu 
Kastamonu Barosu 
Kayseri Barosu
Kırıkkale Barosu
Kırklareli Barosu
Kırşehir Barosu
Kilis Barosu
Kocaeli Barosu
Konya Barosu
Kütahya Barosu
Malatya Barosu 
Manisa Barosu
Mardin Barosu 
Mersin Barosu
Muğla Barosu
Muş Barosu 
Nevşehir Barosu 
Niğde Barosu
Ordu Barosu
Osmaniye Barosu
Rize Barosu
Sakarya Barosu 
Samsun Barosu
Sinop Barosu 
Siirt Barosu
Sivas Barosu
Şanlıurfa Barosu
Şırnak Barosu
Tekirdağ Barosu
Tokat Barosu
Trabzon Barosu
Tunceli Barosu
Uşak Barosu
Van Barosu 
Yalova Barosu 
Yozgat Barosu 
Zonguldak Barosu