Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
İsrail’in Apartheid Rejimine Dönüşen Gayri İnsani ve Hukuk Dışı Zorbalıklarını Kınıyoruz…

11.05.2021

İsrail güçleri, 8 Mayıs günü Şam Kapısı'nı kapatarak Mescid-i Aksa'ya ulaşımı engellemiş ve sonrasında teravih namazını kılmak üzere Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere ses bombaları, plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırmış, saldırıda 205 kişi yaralanmıştır.

Bu saldırıların yanı sıra İsrail güçleri, Kudüs’ün doğusunda Şeyh Cerrah ve Silvan Mahallelerinde Filistinli aileleri zorla tahliye etmeye başlamıştır.

Uluslararası toplumun, Birleşmiş Milletler Medeni Ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile güvence altına alınan din ve vicdan özgürlüğünü ihlal eden ve yine zorla yerinden ettirmeye yönelik İsrail Rejimi’nin hukuki olmayan ve  gayri insani girişimlere karşı suskunluğu,yeni ve ağır saldırıların habercisi olmuştur. Nitekim dün itibari ile İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyine savaş uçakları ile yaptığı saldırı sonucu son bilgilere göre 9'u çocuk en az 24 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştır. İsrail savaş uçaklarının, Gazze kentinin batısındaki Eş-Şatı Mülteci Kampına da hava saldırısı yaptığı belirtilmiştir.

Kudüs, Ortadoğu’da çok inançlılığın ve çok kimlikliliğinin tarihi sembollerindendir. Bu hüviyetiyle çok kültürlü bir zenginlik sembolü olan bu toprakları tektipleştirmeye yönelik İsrail rejiminin saldırgan politikalarını kabul etmiyoruz. Filistinlilerin zorla yerlerinden edilmelerini ve İsrail’in hak sahibi Filistinlilerin başta yaşam hakkı olmak üzere birçok uluslararası sözleşme ile güvence altına alınmış temel haklarına yönelik bu saldırıları ve girişimlerini kınıyoruz. Filistin halkı ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor, ölenlere rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Filistinlilere karşı giderek Apartheid rejimine dönüşen İsrail’e, bu zorbalığa son vermesi çağrısında bulunuyoruz.

İsrail'in, Kudüs'e ilişkin BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu kararları dâhil olmak üzere uluslararası hukuka aykırı gayri insani ve hukuk dışı uygulamalarına karşı başta Türkiye Hükümeti ve BM Genel Kurulu olmak üzere uluslararası tüm kurumları, engelleyici yaptırımları derhal gündeme almaya çağırıyor, uluslararası kamuoyunu Filistin halkı için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Barış içerisinde yaşanılır bir Dünya için, tüm devletleri bu ve benzeri saldırgan politikalarına son verme çağrımızı yeniliyoruz.

DİYARBAKIR BAROSU