Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
İNSANCIL HUKUKUN GEREĞİNİ YAPIN!

11.10.2023

Başta uluslararası toplum olmak üzere, devletlerin ve tüm insanlığın; amasız ve fakatsız savaşlara hayır deme sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi gereken günlerden geçmekteyiz. 

Savaşın, çatışmanın ve şiddetin sebep olduğu tahribatı fazlasıyla tecrübe etmiş bir ülkede yaşıyor olmakla; herkesi  savaşa, çatışmaya ve şiddete karşı barışı, yani yaşamı savunmaya davet ediyoruz.

Gazze’de, Suriye’nin Kuzeyinde (Rojava) ve dünyanın birçok yerinde yaşanan çatışmaların, saldırıların ve operasyonların insancıl hukukun gereği olarak durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Bu tür askeri müdahlelerin, dünyanın her yerinde sorunları çözmediği gibi daha da derinleştirdiğine yıllardır tanıklık etmeyiz. Her savaş her çatışma ve her müdahale beraberinde ölüm, göç ve yıkım getirmektedir. 

Uluslararası toplumun, insancıl hukukun gereği olarak sivil insanların korunması ve yine temel amacına uygun olarak dünyada ve toplumlar arasında barış ve güvenliği sağlama konularında gerekli adımları derhal atmalıdır.

Ülkemizde başta Kürt meselesi olmak üzere toplumsal sorunların çözümünün  diyalog, müzakere ve demokrasiden geçtiğine inanmaktayız. Kürtlerin yoğun yaşadığı Suriye'nin Kuzeyindeki alanlara yönelik askeri operasyonları halklar arasındaki barış açısından kaygıyla karşılıyor, sorunların barışçıl çözümünü savunuyoruz.