Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Hrant Dink Cinayetinin 13. Yılında Baromuzdan Basın Açıklaması

19.01.2020

AGOS Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ermeni gazeteci Hrant Dink 19 Ocak 2007’de önceden planlanan bir cinayete kurban gitti. Cinayetin üzerinden 13 yıl geçti, ancak  cinayetin arkasındaki güçler, azmettiriciler, destek olanlar ve göz yumanlar maalesef bir türlü yargı önüne çıkarılmadı. Cinayetten devletin birçok biriminin haberdar olmasına rağmen cinayet önlenmedi. Buna rağmen cinayette kasıt, kusur ya da ihmalleri bulunan çok sayıda kamu görevlisi de aynı şekilde devletin cezasızlık politikasının bir sonucu olarak yargı önüne çıkarılmadı.

1990’lı yıllarda Hrant gibi binlerce aydın, gazeteci, yazar, bilim insanı, politikacı, iş insanı ve insan hakları savunucusu da faili meçhul cinayetler sonucunda yaşamını yitirdi. Bu cinayetler; Türkiye’nin çok etnisiteli, çok kimlikli, çok kültürlü ve çok fikirli yapısına karşı tekçi yapıyı dayatan militarist ve ırkçı fikirlerin ürünüydü.

Bu cinayetlerden dolayı bazı kamu görevlileri hakkında kamu davalar açıldı. Ancak bugüne kadar açılan tüm davalar cezasızlık politikasının bir sonucu olarak tamamı beraat ile sonuçlandı.

Bu karanlık geçmiş ile yüzleşme sağlanamadığı sürece demokratik bir gelecek kurmak da mümkün olmayacaktır.

Başta Hrant Dink ve Tahir Elçi olmak üzere tüm faili meçhul cinayetlerin ve yargısız infazların faillerinin ve arkasındaki güçlerin tespit edilip yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz.

Diyarbakır Barosu