Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir

18.05.2015

                              
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 18.05.2015 / Diyarbakır

 DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANLIĞI
BASIN BİLDİRİSİ 

HDP’ye Bombalı Saldırıları Kınıyoruz

             Bu sabah (18.05.2015) Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana ve Mersin il başkanlıklarına yönelik aynı anda iki (2) farklı bombalı saldırı gerçekleştirilmiştir. İlk bilgilere göre, patlamalarda birden çok kişinin yaralandığı bildirilmektedir. 

            Diyarbakır Barosu olarak HDP’ye yapılan saldırıları; demokratik özgürlüklere, adil ve serbest seçim hakkına, halkın iradesine, Türkiye toplumunun demokratik geleceğine yöneltilmiş hain bir saldırı olarak görüyoruz. Saldırıları en güçlü ifadelerle kınıyoruz. 

            Diyarbakır Barosu son günlerde yaptığı her açıklamada ve platformda; seçim süreci boyunca HDP’ye yapılan sistemli ve planlı saldırılara dikkat çekmiş, 4 Mayıs 2015 tarihinde yaptığı açıklamada; (http://www.diyarbakirbarosu.org.tr/H-524-2015-05-04-04-39-49-diyarbakir-barosundan-secim-adaleti-ve-guvenligi-cagrisi.html)  anılan tarih itibariyle bu partiye yapılan saldırıların bir tablosunu ortaya koymuş, Hükümet yetkililerinden, adli ve idari makamlardan saldırıların önlenmesi, faillerin ortaya çıkarılması ve seçim güvenliğinin sağlanması çağrısında bulunmuştu. Baromuz ayrıca Türkiye’deki tüm siyasi partilerden, hukuk ve insan hakları örgütlerinden saldırılara karşı tutum almaları çağrısında da bulunmuştu. En son 16 Mayıs 2015 tarihinde Van ilinde yapılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Kurulunda konuşan Baro Başkanımız Av. Tahir ELÇİ; tüm Türkiye Barolarına HDP’ye yapılan saldırılara ve seçim güvenliğine dikkat çekmiş ve tutum almaları istemişti. 

Diyarbakır Barosu, HDP’ye yapılan sistemli saldırılarla seçim güvenliğinin kalmadığı bir seçim sürecinin sonucundan başta siyasi iktidar olmak üzere hiçbir siyasi partinin yarar sağlamayacağına ve böyle bir seçimin meşruiyetinin kalmayacağına önemle dikkat çekmek istemektedir. 

            HDP’ye yapılan bombalı saldırıları bir kez daha kınıyor, faillerin derhal tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasını ve seçim güvenliğinin sağlanmasını bir kez daha talep ediyoruz. 

            Saygılarımızla.
   Diyarbakır Barosu YK Adına
 Av. Tahir ELÇİ / Baro Başkanı