Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Halkın İradesini Yok Sayan Bu Hukuksuz Uygulamaları Kabul Etmiyoruz. Hapisteki Seçilmiş Belediye Başkanlarının Derhal Serbest Bırakılmasını Ve Görevlerine İadesini Talep Ediyoruz.

20.12.2019

Halkın İradesini Yok Sayan Bu Hukuksuz Uygulamaları Kabul Etmiyoruz. Hapisteki Seçilmiş Belediye Başkanlarının Derhal Serbest Bırakılmasını Ve Görevlerine İadesini Talep Ediyoruz.


Bugün sabah erken saatlerde Diyarbakır Sur İlçesi Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’in evine baskın yapıldı. Avukatının aktarımına göre Buluttekin, eşi ve 10 yaşında çocukları yere yatırılmış ve kafalarına silah dayatılmıştır.

Sur Belediyesi şu anda Diyarbakır’da halk tarafından seçilen tek belediyeydi. 

 Nitekim Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyum atanmıştı. Ardından Seçilmiş Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, 21 Ekim’de gözaltına alınmış, 22 Ekim’de tutuklanmıştı. Mızraklı hala Diyarbakır’a 550 kilometre mesafedeki Kayseri cezaevinde tutulmaktadır. 

Diyarbakır merkez ilçelerinden Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz 22 Ekim’de tutuklanarak Diyarbakır’a 550 kilometre mesafedeki Kayseri Kadın cezaevine gönderilmiştir. Yılmaz daha gözaltındayken açığa alınmış ve yerine kayyum olarak kaymakam atanmıştı. 

Diyarbakır merkez Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken, 13 Kasım’da görevden alınmış ve yerine ilçe kaymakamı kayyum olarak atanmıştı.

Ismarlama soruşturma ve kovuşturmalarla halk tarafından seçilmiş belediye başkanını tutuklamak ve yerine atanmış kamu görevlilerinin atanması, büyük bir hukuksuzluktur. 

Seçimin üzerinden daha daha 9 ay geçmeden 33 belediyeye kayyum atanmış olması, demokrasi ve halk iradesini tümüyle ortadan kaldırmıştır.

Halkın iradesini yok sayan bu hukuksuz uygulamaları kabul etmiyoruz. Hapisteki seçilmiş belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını ve görevlerine iadesini talep ediyoruz.

Diyarbakır Barosu