Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Genç Meslektaşımız Av. Armanç ARKAŞ’ı Kaybettik. Tüm Hukuk Camiasının Başı Sağolsun.

23.06.2019

BASINA ve KAMUOYUNA

23 Haziran 2019, Diyarbakır

Genç meslektaşımız Armanç  Arkaş’ı kaybetmenin derin acısını ve üzüntüsünü yaşıyoruz. Arkadaşları arasında çıkan bir tartışmayı ayırmak isterken, arkadaşının silahından çıkan kuruşun ile yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Bir kez daha şiddet kültürünün kurbanı olduk. Bir kez daha bireysel silahlanmanın kurbanı olduk. Son derece şiddete yatkın bir toplumun silaha erişimi de kolay olunca işte böyle zalimlikler ortaya çıkıyor. Bazen sokaktan geçen biri, bazen de Armanç gibi kavgayı ayırmaya çalışan bir dost, arkadaş; bu cinnettin kurbanı haline geliyor. Eskiden çok daha derin sorunlarını bile konuşarak çözme potansiyeli ve kültürüne sahip olan Kürt toplumu; bu kültürünü terk ederek artık küçük tartışmaları bile silahla ve şiddetle çözmeye meyil etti. Urfa’da olduğu gibi kardeş kardeşi zalimce, hem de tüm aile bireyleriyle birlikte ortadan kaldıracak kadar gözü dönüyor. Hem de dünya malı bir tarla için.

Daha mesleğin ve hayatın başında,  iyi bir insan ve başarılı bir avukat olan Armanç’ın bu şekilde aramızdan kopartılmasına söyleyecek söz bulamıyoruz, acımız çok büyük.

Fail tutuklandı. Ama soruşturma dosyası her zaman olduğu gibi garip ve anlaşılmaz bir şekilde avukatlardan gizlendi. Bu ölüm, eğer bir “dost kurşunu” ile kazara gerçekleşmişse, dosya neden avukatlardan gizlenir, anlamış değiliz. Öldürülen bir avukat, dosya avukatlardan gizlenirken basına alelacele bazı bilgiler servis edilmekten geri durulmadı. Şu ana kadar ulaştığımız bilgiler, görgü tanığı ifadelerinde de bazı çelişkiler mevcut. Soruşturmadaki bazı kör noktaların olduğunu, bu noktaların tüm yönleriyle açığa çıkması için mücadele edeceğiz.  

Dosyada kısıtlama/gizlilik kararı verilmesi üzerine, dosyada gizlilik kapsamı dışında kalan şüpheli ve görgü tanıklarının ifadeleri tarafımıza verilmesini talep ettik ve kısıtlılık kapsamı dışında kalan bazı belgeler bize verildi. İlk incelemede beyanlar arasında dikkat çekici bazı çelişkiler gözlenmiştir. Olay yerini gören işyeri veya mobese kamera görüntülerinin olup olmadığını, varsa toplanıp toplanmadığını bilmiyoruz. Çünkü soruşturma dosyası bizden gizlendi.

Diyarbakır Barosu bu olayın tarafı ve takipçisidir. Baromuzca bu olaya ilişkin bir komisyon kurulacak ve olayın bütün yönleriyle açığa çıkması için elimizden geleni yapacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz.

Diyarbakır Barosu olarak bu kahredici olaydan hareketle, bireysel silahlanmanın önlenmesi konusunda bir kampanya başlatmayı da planladığımızı bu vesile ile kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Olayla ilgili olarak yeni bilgiler elimize ulaştığında paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu kahredici ölüm nedeniyle bir kez daha başta ailesi olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve hukuk camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Armanç’ı sevgiyle, özlemle anıyoruz.

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu