Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Erzurum’da Yaşanan Provokasyona Karşı Bölge Barolarından Ortak Açıklama

08.05.2023

Demokratik ve Adil Bir Seçim İçin Provokasyonlara Karşı Tedbirler Alınmalı

14 Mayısta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimine bir hafta gibi kısa bir süre kalmışken ve seçim propagandalarının yoğunlaştığı bir dönemde; dün Erzurum’da yaşananlar ve yine seçim çalışmaları esnasında değişik kentlerde meydana gelen saldırılar seçim süreci ve güvenliği açısından haklı endişelere yol açmıştır. 

Ayrımsız, her seçmenin seçimlere dair bilgiye eşit erişimi ve hiçbir baskı ve zorlama ile karşılaşmadan özgür iradesi ile oy kullanması; seçimlere katılacak tüm partiler ve adayların eşit fırsatlara sahip olması seçimlerin meşruiyeti için de temel bir kriterdir.

Devlet, tüm siyasi aktörler ve medya organları kampanya döneminde insan haklarına ve temel özgürlüklere saygılı olmalı, seçim sürecinin demokratik ve adil bir şekilde ilerlemesine katkı sunacak çabayı en üst düzeyde göstermelidir. 

Seçim sürecinin güvenilirliğini ve kamuoyunun sürece duyduğu güveni artırmak için tüm yetkilileri, Anayasa ve yasalarla tanımlanan sınırlar çerçevesinde görevlerinin gereklerini yerine getirmeye davet ediyor; tüm siyasetçileri, toplumsal gerginliğe sebep olacak propaganda dilinden uzak durmaya davet ediyoruz. 

Seçimin bir demokrasi şöleni olduğunu hatırlatıyor; tüm yurttaşların, hiçbir ayrımcılığa uğramadan, seçme ve seçilme hakkını daha etkin ve daha eşit kullanabilmesi için ilgili kamu görevlilerinden gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz.

Ağrı Barosu
Adıyaman Barosu
Batman Barosu
Bingöl Barosu
Bitlis Barosu
Dersim Barosu
Diyarbakır Barosu
Hakkari Barosu
Kars Barosu
Mardin Barosu
Muş Barosu
Siirt Barosu
Şanlıurfa Barosu
Şırnak Barosu
Van Barosu