Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir

01.06.2016

                             Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları Sokağa Çıkma Yasağının Kaldırıldığı Yüksekova'da İnceleme Ziyaretinde Bulundu...

13 Mart 2016 tarihinden beri sokağa çıkma yasağının devam ettiği Hakkari’nin Yüksekova ilçesine Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları Platformu olarak inceleme ziyaretinde bulunduk. Ziyarete Hakkari Barosu, Diyarbakır Barosu, Van Barosu, Bingöl Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şırnak Barosu ve Bitlis Barosu Başkanları ile diğer Baroların temsilcileri katıldı. 

Yasağın kaldırılmasına rağmen vatandaşların kente girişlerine izin verilmemesi üzerine ilçe girişinde 3 km uzunluğunda araç konvoyu uluştuğu gözlendi.

Bir saatlik bir bekleyişin ardından kente giren heyet önce Yüksekova Başsavcısı ile bir görüşme yaparak olaylar hakında bilgi alışverişinde bulunuldu. Ardından Yüksekova Belediyesine geçen heyet burada Belediye yetkilileri, Hakkari  Milletvekilleri ve vatandaşlarla görüşmeler yaptı. 

Yapılan görüşmelerden sonra Bölge Baroları, sokağa çıkma yasakları sırasında ağır hasar gören mahallelere gidip yasağın ardından oluşan tahribatı yerinde gözlemledi. Yıkılan binalar, ateşe verilen işyerleri ve çok sayıda konutun yıkılıp tahrip edildiği görülerek fotoğraflarla kayıt altına alındı.

Olay yerinde Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları adına bir açıklama yapan Dönem sözcüsü Bingöl Baro Baro Başkanı Abdullah ALAKUŞ bir açıklama yaparak  Kürt Meselesi diyaloğun önemine dikkat çekti.