Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
DİYARBAKIR BAROSU ÇOCUK HAKLARI İZLEME KOMİSYONU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

26.02.2015

 

                                               BASINA VE KAMUOYUNA

 

            Duyarlı kamuoyunun malumunca, son günlerde yine devlet korumasında altındaki çocukların ve özellikle tutuklu olan çocukların hak ihlallerine her gün bir yenisi eklenmektedir.  Son birkaç yıl içinde  Pozantı’da kurum personelinin “bilgisi dahilinde!..”, çocuklara  yönelen cinsel istismara varan saldırılar ardından Sincan’da tutuklu çocuklara yönelen  kötü muamele ve işkenceye varan saldırılar,  bugün İzmir/Şakran’da Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde yaşanan ve açığa çıkan cinsel istismarlar artık tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır.

            Pozantı’da yaşanan olaylardan sonra çocuklara yönelik saldırıları gerçekleştirenlere ve bu saldırılara göz yumanlara karşı herhangi bir yasal işlem yapılmadığı gibi,  kurumda istismara uğrayan çocukların korumaya yönelik bir tedbir de alınmamıştır. Bu nedenle istismara uğrayan  çocuklarımızdan birisi hayatına son vermiştir.

            Sincan’da çocuklara yönelik olarak yaşanan olaylarda kurum personeli hakkında takipsizlik kararı verilirken çok ağır şiddete uğrayan çocuklar hakkında kamu malına zarar vermek, isyan, memura mukavemet gibi nedenlerle dava açılmış olup çocukların yargılamaları devam etmektedir.

            Bugün ortaya çıkan, Şakran’da yaşanan ağır hak ihlalleri, biz çocuk hakları savunucularına şunu gösteriyor ki, bu yaşanan olaylardan dolayı sorumluluğu olan hiçbir kamu görevlisi hakkında yapılması gereken yaptırımlar uygulanmayacak, yine temel devlet politikası haline gelen “cezasızlıkla” karşılaşacağız ve belki de Pozantı Cezaevi’ndeki sorumlularda olduğu gibi terfi dahi edilebileceklerdir!..

            Cezaevlerinde çocuklara yönelen ağır hak ihlallerine bir an önce son verilmesi, bu hak ihlallerinde sorumluluğu olan devlet memurları hakkında yasal işlemlerin yapılması ve en önemlisi burada hak ihlaline uğrayan çocukların yaşadıkları travmaların giderilmesi için Çocuk Koruma Kanunu’nda belirlenen koruyucu destekleyici tedbirlerin uygulanması için Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.

            Biz aşağıda imzası bulunana barolar ve barolar bünyesindeki çocuk hakları merkezleri  olarak ortaya çıkan tüm hak ihlallerinde, Çocuklarımızın yanında olacağımızı ve bundan sonra yaşanan tüm hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.26.02.2015

 

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi

Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu

Eskişehir Barosu  Çocuk Hakları İzleme Komisyonu

Hatay Barosu   Çocuk Hakları Komisyonu

Mersin Barosu   Çocuk Hakları Komisyonu

Sakarya Barosu    Çocuk Hakları Merkezi

Şanlıurfa Barosu  Çocuk Hakları Komisyonu

Şırnak Barosu Çocuk Hakları Merkezi