Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
DİYARBAKIR BAROSU BASIN BİLDİRİSİ

05.11.2014DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANLIĞI

BASIN BİLDİRİSİ

                                                                                                    05 Kasım 2014

 

 

04 Kasım 2014 tarihinde Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Ankara İl Başkanlığında, HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş’a bıçaklı bir saldırı yapılmış, birden çok ölümcül darbeyle ağır yaralanan Karataş, ameliyat sonrası halen tıbbi bakım altında tutulmaktadır. Diyarbakır Barosu; Ankara’nın orta yerinde bir politikacının Partisinin il merkezinde saldırıya uğramasını kabul edilemez bulmakta ve kınamaktadır.

 

Son günlerde artan siyasi gerilim ve ardından siyasette sergilenen suçlayıcı ve saldırgan üslubun toplumda yol açabileceği tehlikeler, bir siyasetçiye yapılan bu saldırıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Özellikle Devlet ve Hükümet yetkililerinin hassas toplumsal meselelere ilişkin kullandıkları dil ve üslubun toplumda farklı algı, tahrik ve nefret amaçlı saldırılara yol açacağı görülmelidir. Tüm birey ve siyasi partilerin siyasi faaliyet hakkı ile can güvenliğini korumanın Hükümetin başta gelen sorumluluğu olduğu unutulmamalı, Ahmet Karataş’a yapılan saldırıyı gerçekleştiren ve bu saldırının arkasında bulunan tüm kişi ve yapılar tespit edilerek haklarında etkili bir soruşturma ve kovuşturma yapılmalıdır.

 

Son bir ay içinde yaşanan siyasi gerilim ve acılar; Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik yollarla çözümü çalışmalarının önemini göstermiş, başlatılan diyalog ve müzakere sürecini geliştirme ve barışa doğru yol alma dışında bir seçenek olmadığını ortaya koymuştur.

 

Saygılarımızla,

 

Av.Tahir ELÇİ

Diyarbakır Barosu Başkanı