Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Diyadin?de Çocuklara Yargısız İnfaz

13.08.2015

                        13.08.2015

 

Diyarbakır Barosu Başkanlığı

Basın Bildirisi

 

Diyadin’de Çocuklara Yargısız İnfaz

                                                                       

Bir süredir baş gösteren ve tüm toplumumuzu üzüntü ve endişeye gark eden şiddet ve çatışma süreci acıtmaya devam ediyor.

En son 12.08.2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin ilçesinde silahlı militanların ilçe merkezindeki bir jandarma karakoluna yapıldığı belirtilen bir saldırı sonrasında yaşanan çatışma sırasında, güvenlik görevlilerinin açtığı ateş sonucu Emrah AYDEMİR (16) ve Orhan ASLAN (18) adlı iki çocuk yaşamını yitirmiştir. 

Ağrı Baro Başkanımız Ali ARTUK ve Ağrı Barosundan meslektaşlarımızın olayın yaşandığı Diyadin ilçesinde yaptıkları inceleme ve tespitlere göre; güvenlik görevlileri ile silahlı militanlar arasında yaşandığı belirtilen bir silahlı çatışma nedeniyle, tümüyle çalıştıkları fırındaki işlerini yapmak üzere vardiyalı olarak bulundukları bu bölgede canlarını korumak için sığınmaya çalıştıkları fırının önünde güvenlik görevlilerince açılan ateş sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. 

Diyarbakır Barosu son 15 gün kamuoyuna yaptığı iki farklı açıklamada; (http://www.diyarbakirbarosu.org.tr/H-596-2015-08-01-12-24-28-catisma-ve-insancil-hukukun-hukumlerine-riayete-davet.html) baş gösteren çatışma sürecinin toplumumuzun yararına olmadığı ve birlikte yaşama iradesine telafisi güç zararlar verdiği ve bu nedenle bir an önce çatışmalı sürecin sona ermesi çağrısında bulunmuş ancak çatışma süresince de çatışmanın tarafı olmayan, özellikle de sivil kişilerin zarar görmemesi ve saldırılara hedef olmaması gerektiğini ifade etmişti. 

1990’lı yıllarda yaşanan çatışmalı süreç ve ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle toplumumuzun yaşadığı ağır travmaların yol açtığı yaralar hala açık ve kanamakta iken, toplum olarak bu yaraları iyileştirme çabasına yoğunlaşıldığı bir sırada yeniden başlayan ve daha çok da masum sivillerin etkilendiği yeni sürecin (şiddet, silahlı çatışma ve askeri operasyonların) derhal sona ermesi çağrımızı yineliyoruz.

 Diyarbakır Barosu Ağrı / Diyadin ilçesinde iki masum çocuk / gencimizin ölümüyle sonuçlanan yargısız infazın Ağrı Barosu ile birlikte takipçisi olacaktır. Olayın adli ve idari makamlar tarafından hızla ve etkili şekilde soruşturularak sorumlular hakkında gerekli soruşturma/kovuşturma işlemlerinin yapılmasını bekliyoruz.

 

Saygılarımızla.

  

Av. Tahir ELÇİ/Baro Başkanı

Diyarbakır Barosu YK Adına