Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Dersim Tertele’sinde Yaşamını Yitirenleri Saygı İle Anıyoruz

04.05.2022

4 Mayıs 1937 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun ‘Tunceli Tenkil Harekatı’ kararıyla Dersim’de katliam başlatıldı. 1938 yılının sonuna kadar devam eden bu süreçte; binlerce kişi katledilmiş, binlerce insan sürgün edilmiş, yüzlerce köy boşaltılıp yakılmış, yüzlerce kız çocuğu evlatlık verilmiş/kaybettirilmiş, Seyit Rıza ve arkadaşları idam edilmiştir.
Ancak geçen 85 yılda Dersim’de işlenen suçlarla ilgili tek bir sorumlu dahi yargı önüne çıkarılmamış, katliam mağdurlarının zararları giderilmemiş ve bu karanlık geçmiş ile bir yüzleşme maalesef gerçekleşmemiştir.
“Geçmişle yüzleşme/hesaplaşma” her iktidar döneminde sakıncalı ve korkulan bir alan ve kavram olarak görülmektedir. ”Hesaplaşmanın” bir intikam silahı olarak görülme korkusundan vazgeçilmelidir. Yüzleşme ve hesaplaşma; toplumsal barış ve tabiki insan haklarını önceleyecek, demokrasi ve hukuk devleti değerlerine dayalı bir siyasal kültürün yerleşmesine katkı sunacaktır. 
Diyarbakır Barosu olarak bir kez daha katliamda yaşamını yitirenleri saygı ile anıyor, bozulan adaletin sağlanması için devlet arşivlerinin açılarak gerçeklerle yüzleşmesini, 4 Mayıs’ın Dersim Tertelesi Günü olarak kabul edilmesini, Dersim isminin iade edilmesini; sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi ve Seyit Rıza ile arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını talep ediyoruz.

DİYARBAKIR BAROSU