Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Darbelerin Panzehiri Daha Çok Demokrasi ve Daha Çok Özgürlüktür.

15.07.2023

Diyarbakır Barosu, her türlü hukuk dışı girişim ve darbenin karşısında durmuş, halkın iradesine ipotek koyan hiçbir vesayet yönetimini kabul etmemiştir. Toplumsal sorunların çözümsüzlüğünde ısrarın ve demokratik kazanımlardan uzaklaşmanın da darbe zihniyetine zemin sunduğunu her süreçte hatırlatmıştır. 

15 Temmuz darbe girişimine karşı sivil iradenin korunmasına yönelik gösterilen direnç; toplumsal sorunların çözümü ve demokratik kazanımların artırılması için de bir fırsat ve ümit olarak görülmüştür. 

Beklentilerin aksine darbe girişimden sonra kabul edilen OHAL ve KHK rejimiyle, etkilerini hala hissetmeye devam ettiğimiz bireylerin hak ve özgürlük alanını daraltan, toplumun demokratik geleceği bakımından kaygı verici bir sürece girilmişti. Diyarbakır Barosu, darbelere karşı durduğu gibi hak ve özgürlük alanını daraltan bu uygulamaların da karşısında durmuş, hukuka ve insan haklarına olan saygı gereğince, başta ülkeyi yönetenler olmak üzere herkesi; toplumun demokratik geleceği ile insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaya o günlerde de davet etmiştir.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki toplumsal sorunların çözümsüzlüğünden beslenen darbenin panzehiri daha çok Demokrasi ve daha çok özgürlüktür. 

Sivil iradeye yönelik her türlü darbe ve darbe girişimini bir kez daha kınıyor, darbe girişimlerinde yaşamını yitiren masum insanlarımızı rahmetle anıyoruz.