Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
ÇOCUKLARIN BULUNDUĞU YERLERDE YAPILAN HİÇ BİR SALDIRI KABUL EDİLEMEZ!

15.01.2016

13.01.2016 tarihinde Diyarbakır Çınar İlçesi Emniyet Müdürlüğü lojmanları yakınlarına bırakılan patlayıcı madde yüklü bir aracın patlatılması sonucu, aralarında iki yaşında bir çocuğun ve çocuğun babası olan polis memurunun da olduğu altı vatandaşımız vefat etmiş ve otuz dokuz yurttaşımız da yaralanmıştır.

Biz Diyarbakır Barosu olarak, başta yaşam hakkı olmak üzere, barış, kardeşlik, toplumsal birlikteliğimize ve barış içinde birlikte demokratik bir ülkede yaşama arzu ve istemine yönelik her türlü saldırıları kınadığımızı ve insan hakları ihlallerine karşı olduğumuzu defalarca kamuoyu ile paylaştık. Silahlı çatışmaların ve eylemlerin hiç kimseye bir şey kazandırmadığı, kazandırmayacağı ve bu tür eylem ve çatışmaların toplumumuzda onarılmaz derin yaralara neden olduğu kırk yıllık ağır çatışmalı süreç deneyimi bize fazlasıyla göstermiştir. Türkiye toplumu ve halkları olarak bütün sorunlarımızı diyalog ve müzakere ile çözmek dışında hiç kimsenin bir şansının olmadığını herkesin bilmesi gerekir.

Demokratik barışçıl bir çözüm yoluna dönülmesi için, derhal yerleşim yerlerindeki çatışmalara ve bu tür eylem ve saldırılara son verilmelidir. Hiçbir gerekçe, sivil yerleşim yerlerinde çocukların ve bebeklerin ölümüne, neden olan bu tür eylem ve saldırılar ile bunlara karşı yapılan ve kentlerimizde ağır tahribatlara, masum insanların ve çocukların ölümüne, cenazelerin günlerce sokak ortasında kalmasına sebep olan eylem ve operasyonları haklı gösteremez.

Bir an önce kentimizdeki ve bölgemizdeki silahlı çatışma ve sokağa çıkma yasakları sürecinin sona ermesini umut ediyor, sivil yerleşim yerlerinde çatışmalara zemin oluşturan ve toplumun sosyal, ekonomik, eğitim ve sağlık gibi günlük yaşamı derinden etkileyen ve toplumun vicdanını rahatsız eden fiil ve uygulamalar ile operasyonlardan kaçınılmalısını istiyoruz.

Bu bağlamda bu saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve toplumumuza başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

 

Diyarbakır Barosu