Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Çirkin Saldırıyı Kınıyoruz

10.06.2024

Diyarbakır’da 2017 yılından beri faaliyet yürüten özel bir dans okulu, son üç yıldır kentimizin farklı yerlerinde ‘Caz Pikniği’ adıyla; çocukların, gençlerin ve ailelerin katıldığı etkinlikler düzenlemektedir. 09.06.2024 tarihinde Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta düzenlenen caz pikniği etkinliğine katılanlar, kamuoyuna yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere tekbir getiren bir gurubun sözlü ve fiziki saldırısına uğramış, saldırıda birçok kişi yaralanmıştır. 

Kamusal mekânlar; halkın kullanımına açık, barışçıl toplanma, etkinlik düzenleme veya katılma, yurttaşlar arasında etkileşim sağlama amacıyla kullanılmaktadır. Kollektif olarak toplanma özgürlüğü çerçevesinde, etkinlik alanı olarak kullanılan mekana bir grubun gelerek; giyim tarzı, etkinliğin niteliği gibi gerekçelerle Park’ta bulunanlara yönelik fiziki ve sözlü saldırılarda bulunulmasını asla kabul etmiyoruz.
Birçok medeniyete ev sahibi yapmış, farklı kültürlere, inançlara ve yaşam tarzlarına sahip toplulukların bir arada yaşadığı ve yarattığı kentimizin birlikte yaşam kültürüne zarar verici saldırılara sessiz kalmayacağız.
  
Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak;  demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kollektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı en sert şekilde kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.

Diyarbakır Kent ve Dayanışma Platformu