Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Bölge Baroların Silopi incelemesi ziyareti..

13.02.2016

Aralarında Siirt, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Şırnak ve Van Baro Başkanları, Başkan Vekilleri ve yöneticilerinin bulunduğu heyet 12 Şubat Cuma günü, resmi kaynaklara göre çatışmaların bittiği ancak sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre’ye gitmek istemiş ancak bütün girişimlere rağmen heyetin ilçeye girişlerine izin verilmemiştir.

Bunun üzerine aynı heyet, sokağa çıkma yasağının akşam saatlerinde devam ettiği Silopi ilçesine giderek, burada Silopi Belediye Eş Başkanı Seyfettin Aydemir ve Silopi Cumhuriyet Başsavcısını makamlarında ziyaret etmiştir. Görüşmelerde sokağa çıkma yasağı boyunca yaşanan hak ihlallerine ilişkin tespit ve gözlemlerde bulunulmuş ve bu konuda başlatılmış adli süreçler olup olmadığı hususlarında bilgi alınmıştır.

Resmi kaynaklarca bile Silopi’de yaşamını yitirenler arasında sivillerin olduğu yönündeki kabul rağmen, gerek sivil kayıplara ilişkin gerekse de yaşanan hak ihlallerine ilişkin etkin ve yeterli adli süreçler işlenmediği anlaşılmıştır. Silopi Kaymakamı’nın makamında olmaması üzerine kendisi ile görüşme yapılamamıştır. Ayrıca Cizre’de yaşamını yitiren ve otopsi işlemleri için Habur’a götürülen kişilerin durumuna ilişkin Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ile görüşülmüş otopsi işlemlerinde yaşanan sıkıntılar ile ilgili olarak Silopi Başsavcılığı nezdinde girişimlerde bulunulmuştur.