Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir

09.06.2015

Basına ve Kamuoyuna

 

            Seçim arifesinde Diyarbakır’da HDP mitingine yapılan bombalı saldırının şoku henüz atlatılamamış ve bu patlamanın kurbanlarından Civan Aslan’ın cenazesi kaldırılıyorken aynı gün yani 09.06.2015 tarihinde Diyarbakır’da İhya-Der Başkanı Aytaç Baran silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmiştir. Resmi mercilerce yapılan açıklamalara göre, bu saldırı akabinde meydana gelen başka saldırılar sonucunda 3 kişi daha yaşamını yitirmiş ve 3 kişi de yaralanmıştır. 

Her şeyden önce kimden gelirse gelsin, yaşam hakkına ve toplumsal barışa dönük bu saldırıları kınıyor, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Son bir hafta içinde Diyarbakır’da yapılan bu saldırıların topluma barışı ve huzuru çok gören kirli ellerin ürünü olduğu açıktır. Birkaç gün önce büyük bir olgunluk ve sorumluluk duygusuyla provakasyonu boşa çıkaran Diyarbakır ve Bölge halkının aynı olgunluk ve kararlılıkla iç barışa sahip çıkacağına inanıyoruz. 

           Bütün bu saldırıların faillerinin ve kirli bağlantılarının bir an önce ortaya çıkarılması beklediğimizi, özellikle sosyal medyada olayları tahrik eden kişi ve hesaplara itibar edilmemesini ve bütün toplumsal kesimleri sağduyulu olmaya ve iç barışa daha güçlü bir şekilde sahip çıkmaya davet ettiğimizi kamuoyuna saygı ile sunuyoruz. 09.06.2015

 
                                                            Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Baroları