Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
BERLİN BAROSU İLE BİRLİKTE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

14.09.2013

YENİ ADLİ YIL İLE BİRLİKTE GÖRÜLMEYE BAŞLANAN KCK DAVALARI VE TUTUKLU AVUKATLAR İLE İLGİLİ BARO BAŞKANIMIZ TAHİR ELÇİ, FEDERAL ALMANYA CUMHURİYETİ BERLİN BAROSU BAŞKAN VEKİLİ VE İNSAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANI BERND HAUSLER İLE BİRLİKTE  BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ.


BASIN TOPLANTISINDA BARO BAŞKANIMIZ, HALEN DİYARBAKIRDA GÖRÜLEN ‘’ KCK ANA DAVASI’’ OLARAK BİLİNEN DAVADA 4 ,İSTANBUL AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE’’ ÖCALAN AVUKATLARI DAVASI’’ OLARAK BİLİNEN DAVADA İSE 15 VE ÇHD DAVASINDA İSE 9 MESLEKTAŞIMIZIN TUTUKLU OLARAK YARGILANDIĞINI, BAŞTA MUHARREM ERBEY OLMAK ÜZERE 4 YILDIR TUTUKLU OLARAK YARGILANAN AVUKATLARIN BULUNDUĞUNU, GENEL OLARAK KCK DAVALARI VE TUTUKLU AVUKATLARIN YARGILANMASININ, ADİL YARGILANMA HAKKI, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULUĞU ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İHLAL ETTİĞİNİ İFADE ETTİ.


HALEN HÜKÜMETİN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI BELİRTİLEN YENİ YARGI PAKETİNDE, SÜRE GELEN BU ADALETSİZLİĞE SON VERİLECEĞİ, 3. VE 4. YARGI PAKETLERİNDE OLDUĞU GİBİ SONUÇSUZ KALMAYACAK VE YARGIYA MİNİMUM DÜZEYDE TAKDİR HAKKI TANIYACAK BİR DÜZENLEMENİN YAPILARAK SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLEDİKLERİNİ İFADE ETTİ.

ELÇİ SON OLARAK, AVUKATLARIN ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK İÇERİSİNDE GÖREVİNİ YAPAMADIĞI BİR TOPLUMDA, YURTTAŞLARIN TEMEL VE HAK ÖZGÜRLÜKLERİNİN OLMAYACAĞINI, MESLEKTAŞLARININ BİR AN ÖNCE ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞARAK ARALARINDA GÖRMEK İSTEDİĞİNİ İFADE ETTİ.


DAHA SONRA SÖZ ALAN BERLİN BARO BAŞKAN VEKİLİ VE İNSAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANI BERND HAUSLER, BERLİN BAROSU VE AVRUPADAKİ BELLİ BAŞLI BAROLARIN OLUŞTURDUĞU ‘’TEHDİT ALTINDAKİ AVUKATLAR ‘’ ÜZERİNDE ÇALIŞTIKLARINI, BAŞTA TÜRKİYE OLMAK ÜZERE BİR ÇOK ÜLKEDEN AVUKATLARIN BASKI VE TEHDİT ALTINDA KALARAK MÜVEKKİLERİYLE ÖZDEŞTİRİLDİKLERİNİ VE CEZA SORUŞTURMALARINA MARUZ KALDIĞINI, BUNLARDAN EN TİPİK ÖRNEĞİNİN MUHARREM ERBEY OLDUĞUNU İFADE ETTİ, BU AMAÇLA AVRUPA BAROLARI İNSAN HAKLARI KOMİSYONLARININ DÜZENLEDİĞİ LUDOVİÇ İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜNÜN MUHARREM ERBEYE VERİLDİĞİNİ, BERLİNDE YAPILAN ÖDÜL TÖRENİNDE AVUKATLIK MESLEĞİNE VE AVUKATLARA YÖNELİK BASKILARA İLİŞKİN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMARININ YAPILDIĞINI, BU KONUŞMALARIN DA İÇEREN AVUKAT HAKLARIYLA İLGİLİ BİR KİTAP HAZIRLADIKLARINI VE YAKINDA YAYINLACANAK BU KİTABI TÜRKİYEDEKİ TÜM AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLARINA GÖNDERECEKLERİNİ İFADE ETTİ.


HAUSLER SON OARAK TUTUKLU MESLEKTAŞLARIYLA DAYANIŞMA AMACIYLA DİYARBAKIRDA BULUNDUĞUNU VE BAŞTA MUHARREM ERBEY OLMAK ÜZERE TUTUKLU AVUKATLAR SORUNUN İZLEMEYE DEVAM EDECEĞİNİ İFADE ETTİ.