Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
BASINA VE KAMUOYUNA

10.09.2016

BASINA VE KAMUOYUNA

Hem ülkemiz hem de bölgemiz çok zorlu bir süreçten geçiyor. Her güne yeni olumsuz bir gündem ile uyanıyoruz. Yaşananlar, toplumdaki ayrışma ve kutuplaşma sorunlarımızı daha da derinleştiriyor ve içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Bu zorlukları aşmak, toplumsal gerginliği ortadan kaldırmak ve sorunları çözmek için sorumlu herkesin üzerine düşen çabayı sarf etmesi gerekiyor.

Biz aşağıda imzası bulunan Sivil Toplum Kuruluşları olarak bu sorunları tartışmak, çözüm önerileri geliştirmek ve girişimlerde bulunmak amacıyla toplantı halindeyken, Sayın Abdullah Öcalan’ın Bayramda ailesi ile görüşmesinin gerçekleşeceği haberi ile umutlandık. Bilindiği üzere bu görüşmenin sağlanmasını gerçekleştirmek amacıyla 50 siyasetçi süresiz ve dönüşümsüz olarak açlık grevi başlatmıştı. Sayın Abdullah Öcalan’ın ailesiyle yapacağı görüşme bu sorunun gerilim yaratma pozisyonu ortadan kaldıracak, toplumsal gerginliği bir nebzede olsa azaltacaktır. Hükümetin almış olduğu bu kararı olumlu buluyoruz. Alınan bu kararla birlikte yaşadığımız birçok sorunun da çözüm kapısının aralandığını umut etmek istiyoruz.

Hepimizin bildiği üzere çoğunluğu İlimizde görev yapan 11.285 eğitimci 09.09.2016 tarihinde açığa alındı. Başta açığa alınan eğitimciler olmak üzere aileleri ve toplumu sosyal ve ekonomik tahribatla karşı karşıya bırakacak, hukuki yol ve yöntemlere dayanmayan ve yaratacağı tahribatın giderilmesinin mümkün olmayacağı böylesi bir kararı doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Ayrıca açığa alınan eğitimcilerin dışında önümüzdeki süreçlerde başka meslek gruplarından da açığa almaların yaşanabileceği yönündeki duyum ve ihtimaller de tarafımızca endişeyle karşılanmaktadır.

Demokrasinin vazgeçilmezi olan sendikaların ve üyelerinin sendikal faaliyetleri nedeniyle görevlerinden uzaklaştırılmaları örgütlenme özgürlüğünün ihlaline sebep olmaktadır. Açığa alınan eğitimciler hakkında bir idari soruşturma yürütülmeden, haklarındaki iddialara karşı savunmalarına başvurulmadan alınan bu karar hukuka aykırılık teşkil etmektedir.                 

                  Sivil Toplum Kuruluşları olarak, Eğitim camiasında yaşanan açığa almaları ve uygulanan yöntemi doğru bulmadığımızı açıkça ifade etmek isteriz. Hem eğitim camiasında yaşanan açığa almalar hem de diğer meslek gruplarında gerçekleşme ihtimali bulunan açığa almalar açısından hükümeti almış olduğu kararı, bir kez daha gözden geçirmeye ve bu karardan vazgeçmeye davet ediyoruz.

 

Diyarbakır Barosu

Diyarbakır Ticaret Odası

Diyarbakır Ticaret Borsası

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası

DOGUNSİFED

DİSİAD

İnsan Hakları Diyarbakır Şubesi

Diyarbakır Mali Müşavirler Odası

Diyarbakır Tabip Odası

Diyarbakır Diş Hekimleri Odası

İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği

Mazlum Der Diyarbakır Şubesi

Diyarbakır Eczacılar Odası

GUNSİAD

GÜNTİAD

DİKAD

DOGUNKAD

GÜNGİAD

DOSİAD

OSGİAD

TMMOB