Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
BASINA VE KAMUOYUNA

28.11.2015BASINA VE KAMUOYUNA

                                                                                              28.11.2015, Diyarbakır

"1990'lı yıllardan bu güne JİTEM'ci ağababalarınıza  ve generallerinize boyun eğmedim, sizden mi korkacağım"

 

Baro  Başkanımız Sayın Tahir Elçi, kendisine yönelen tehditlere karşı bu sözlerle cevap vermişti. Meslek hayatı boyunca insan hakları alanında çalışmalar yapan, bu uğurda gözaltına alınıp işkence gören, cezaevinde yatan meslektaşımızı ve başkanımızı bugün alçakça bir suikast sonucunda kaybettik. Baro olarak biz bu saldırının faillerini tanıyoruz, biliyoruz. Failler 1990'lı yıllarda Kürt Aydın'ı Vedat AYDIN'ın ölümü ile başlayan seri faili meçhul cinayetleri işleyenler, göz yumanlar ve yargı önüne çıkarmakta imtina edenlerdir. Meslek hayatının önemli bir bölümünü bu tür ağır insan hakları ihlallerini ve faili meçhul cinayetleri, yargısız infazları  ortaya çıkarmakla geçiren Baro Başkanımız, maalesef bu karanlık güçlerin hedefi olmuştur.

 

Bir televizyon programında sarf ettiği görüşleri nedeniyle siyasal olarak linç edilen, yargı tarafından hukuk dışı bir şekilde hakkında soruşturma başlatılarak gözaltına alınan ve yurt dışına çıkışı yasaklanan başkanımızın katledilmesinde, bu sürecin aktörlerinin de payı vardır.

Nitekim olaydan hemen sonra bir grup meslektaşımızın ve Cumhuriyet  Başsavcısının katılımı ile yapılacak olan olay yeri incelmesi, provake edilerek engellenmiştir.  

Baro olarak başkanımıza yönelik gerçekleştirilen bu suikastın aydınlatılması için her türlü girişimde bulunacağız, cinayetin takipçisi olacağız, konuya ilişkin detayları da daha sonra kamuoyu ile paylaşılaşacağız.

Baro Başkanımıza yönelik bu alçak saldırıyı kınıyor,  ailesine ve  baromuz üyelerine  baş sağlığı diliyoruz.

Saygılarımızla

                        Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu