Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Basına ve kamuoyuna

06.05.2013

Basına ve kamuoyuna

 

Değerli basın mensupları, 

 

Bilindiği üzere Devlet yetkililerinin İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yeniden başlattıkları diyalog süreci sonucunda tarihi,siyasal ve toplumsal bir mesele olan ve son otuz yıldır silahlı çatışmalarla süren,on binlerce insanımızın yaşamına mal olan bu sorunun çözümü için yeni bir sürece girilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucu PKK liderinin 21 Mart 2013 tarihinde Diyarbakır’da ki  Newroz alanında  okunan ve toplumun her kesiminden kabul gören mesajı ile Kürt sorununun çözümünde yeni bir dönem başlamıştır. PKK liderinin kamuoyuyla paylaşılan  bu  açıklamalarından sonra 25.04.2013 Tarihinde örgüt yetkililerinden,  başlatılan yeni  sürece katkı sunacak tarihi bir açıklama yapılmıştır. Yapılan bu açıklamada başlatılan sürecin devamı için örgütün silahlı güçlerinin 08.05.2013 tarihinden itibaren kademeli olarak  çatışma alanlarını terk ederek Türkiye sınırlarının dışına çıkacağı belirtilmiştir. Kürt meselesinin barışçıl çözümüne ilişkin  yaşanan bu gelişmeleri  büyük bir ilgi ile ve memnuniyetle izlemekteyiz.

 

30 yıllık çatışma ortamının son bulması ve Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yöntemle çözümü açısından başlatılan bu tarihi sürecin hiçbir sebeple akamete uğramaması bakımından çekilme sürecinin oldukça hassas bir konu olduğunu belirtmek isteriz.Başlatılan diyalog ve çekilme sürecinin   sorunun barışçıl çözümü açısından bütün taraflara büyük sorumluluklar yüklemektedir. Geçmişte özellikle 1999 yılında benzer bir süreçte yaşanan gelişmeler bu sürece ilişkin kaygımızı ve  hassasiyetimizi güçlendirmektedir. Bu sebeple çekilme sürecinde benzer bir tablonun oluşmaması için çekilme sürecine dikkat çekmek ve süreci takip etme ihtiyacını tarihi ve toplumsal bir sorumluluk olduğunu düşünmekteyiz. Bu sürecin selametle ve tek bir insanımızın yaşamına mal olmadan tamamlanması için başta devlet yetkilileri ve kamu görevlileri olmak üzere ilgili herkesi iyi niyet ve sorumluluk içinde hareket etmeye davet ediyoruz.

 

Diyarbakır da biz aşağıda imzası bulunana sivil toplum örgütleri süreci takip konusunda ve uygun koşulların oluşturulması bakımından bütün yetkilileri bir kez daha hassas olmaya davet ediyoruz ve bu sürecinin takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz.

 

Bu amaçla sürece destek olmak üzere tarafsız ve bağımsız bir komisyon oluşturma ihtiyacının varlığını düşünerek, Diyarbakır’da bulunan STK’lar bünyesinde çekilme sürecini izleme ve bu sürecin selameti açısından bir komisyonun kurulduğunu bilgilerinize sunarız.

 

 

Diyarbakır barosu

İHD Diyarbakır Şb.

MAZLUMDER Diyarbakır Şb.

KESK Diyarbakır Şubeler platformu

Tabip odası Diyarbakır şb.

GÜNSİAD

TİHV Diyarbakır Temsilciliği

TUHAD-FED

MEYA-DER

Barış Anneleri