Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
BASINA VE KAMUOYUNA

18.01.2013

 

DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGE BAROLARI

BASINA VE KAMUYOUNA

      18.01.2013 / Diyarbakır

Bugün başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir ve Antalya illerinde Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkez ve şube yöneticileri ile üyelerine yönelik kitlesel bir gözaltı dalgası başlatılmıştır. Halen devam eden gözaltı ve yakalama işlemleri nedeniyle 10’u aşkın meslektaşımızın sabahın erken saatlerinde evlerine baskın yapılmış, edindiğimiz bilgilere göre bazı avukatların kapısı kırılmış, gözaltı ve arama işlemlerinde Avukatlık Yasasının ve diğer usul yasalarının hükümlerine uyulmamıştır. Yine edindiğimiz bilgilere göre; barolardan sonra Türkiye’nin en büyük avukat örgütü olan ÇHD’nin Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştır.

  

1970’li yıllardan beri askeri darbe dönemleri dâhil her türlü hukuksuzluk ve adaletsizliğe karşı etkili bir hukuk ve insan hakları mücadelesi yürüten bir hukuk örgütüne yönelik bu hukuksuzluğu kınıyoruz. Bu kitlesel gözaltı ve yakalama dalgası savunma hakkına, yurttaşların hak arama özgürlüğüne ve bu nedenle demokratik hukuk devletinin temel ilkelerine bir saldırıdır. ÇHD yönetici ve üyeleri her zaman insan hakları ihlallerinin mağdurlarıyla dayanışma içinde olmuş ve adalet mücadelesinde her zaman mağdurların yanında yer almıştır.


Meslektaşlarımıza yönelik saldırıların yanı sıra, yaklaşık bir yıl önce de 46 meslektaşımız mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklanmış ve 26’sı halen tutuklu olarak yargılanmaktadır. Savunma mesleğine yönelik bu saldırıları rutin bir uygulama haline getirme yönündeki adli ve idari uygulamaları kabul edilemez buluyoruz. 


Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Baroları olarak mesleğimize, mesleki faaliyetimize ve savunma hakkına yapılan bu hukuka aykırı uygulamayı protesto ediyoruz. Her zaman ve her koşulda ÇHD üyesi meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.  Gözaltına alınan Meslektaşlarımızın gözaltı işlemlerine derhal son verilerek serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

      Kamuoyuna saygıyla sunuyoruz.

 

 Siirt Barosu                      Mardin Barosu             Diyarbakır Barosu    

       Şırnak Barosu                   Van Barosu                 Hakkari Barosu                     

       Bitlis Barosu                     Muş barosu                 Bingöl Barosu           

       Şanlıurfa Barosu               Iğdır Barosu               Batman Barosu   

       Ağrı Barosu                      Kars Barosu