Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baromuza Yapılan Saldırıya İlişkin Basın Açıklaması…

01.03.2019

Bugün, saat 13:30'da her hafta yaptığımız Tahir ELÇİ İnsan Hakları Kürsüsü Etkinliği Tahir ELÇİ anması sonrası Baro Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyemiz, Meslektaşımız ve Baro Çalışanlarımız bazı kişilerin fiziksel saldırısına uğramıştır. Baromuza yönelik yapılan bu saldırıya ilişkin Adliye önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Baro Başkanımız Cihan AYDIN şunları söyledi;

Değerli arkadaşlar, sevgili meslektaşlarım, maalesef yine üzücü bir olay vesilesiyle huzurlarınızdayız. Bugün saat 13:30’da burada rutin olarak yaptığımız Tahir ELÇİ İnsan Hakları Kürsüsü Etkinliğinden ayrıldıktan sonra maalesef saldırıya uğradık. Ben, Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım, meslektaşlarımız ve Baro personellerimiz saldırıya uğradık. Bu saldırıyı yapan kişi; oğlu cezaevinde bulunan ve açlık grevinde olan bir şahıs. Maalesef oğluyla yeterince ilgilenmediğimizi ileri sürerek bize hakaret etti, tehditte bulundu ve fiziki saldırıda bulundu.  Çok ısrar etmemize rağmen, konuşmak istememize rağmen ne yazık ki saldırı yolunu tercih etti.

Diyarbakır Barosu, açlık grevlerine ilişkin olarak bu işin dostane ve barışçıl bir şekilde sonuçlanması için, kimsenin kalıcı bir sakatlık yaşamadan, can kaybı yaşamadan sonuçlanması için başladığı günden bu güne kadar defalarca kamuoyuna açıklamalar yaptık. Henüz bir saat önce açlık grevi nedeniyle Bayburt Cezaevinde üç arkadaşımızın tartaklandığını size anlattım. Dolayısıyla bu eleştiri bizim açımızdan kabul edilemez. Ailenin acısını ve endişesini anlıyoruz, çocukları ve yakınları açlık grevinde olan insanların acılarını anlıyoruz. Biz de bir hukuk örgütü olarak endişeliyiz. Bu endişelerimizi biz de defalarca yazılı, sözlü, yetkililerle yaptığımız görüşmelerde dile getirdik ancak maalesef bu işin dostane bir şekilde çözülmesini isteyen Diyarbakır Barosu hedef alındı bu saldırıyla. Bu bireysel bir saldırı değil. Bu işin örgütlü bir iş olduğunu düşünüyoruz. Daha Tahir Elçi'nin failleri ortaya çıkarılmadan yeniden Diyarbakır Barosu'na böyle bir saldırı örgütlenmesini kınıyoruz. Tahir Elçi'yi öldürmekle bu baroyu susturamadınız. Bizi öldürmekle de susturamazsınız. Bunu bu işin arkasındaki kişiye açıkça söyleyeyim. Biz buradayız, gidecek bir yerimiz yok. Alnımız açık, insan haklarına yönelik faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Soruşturma, kovuşturma, saldırı tehdidi altında olacağımızı biliyoruz. Avukatlara saldırmak maalesef Türkiye toplumunun neredeyse geleneksel bir tercihi haline geldi. Kınıyoruz. Buradaki arkadaşlarımız bunun göstergesi. Biz gideriz başkası gelir. Tahir Elçi gider Cihan Aydın gelir. Cihan Aydın gider başkası gelir. Bu bayrak asla ve asla yere düşmeyecek. Ben bir kez daha bu konuda mesleki dayanışmamızı kamuoyuna duyuruyorum. Buradayız, Tahir ELÇİ’nin bıraktığı yerdeyiz. Şimdi Sayın Başsavcı'yla görüşeceğiz bu konuyu. Bu saldırının arkasındaki kişilerin ortaya çıkarılması için destek talep edeceğiz. Umarım verirler.