Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baromuz ve Beraberindeki Heyet Deprem Bölgesini Ziyaret Etti

28.01.2020

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depreme ilişkin olarak yerinde inceleme yapmak üzere Mardin, Gaziantep ve Trabzon Baro Başkanları; Ankara ve Bursa Barosu Yönetim Kurulu üyeleri ve TBB yönetim kurulu üyeleri Asude Şenol ve Filiz Saraç’ın katılımıyla Elazığ iline ziyaret gerçekleştirilmiştir. Öncelikli olarak Baro Başkanı Sayın Mustafa Yentür makamında ziyaret edilerek Elazığ’daki duruma ilişkin bilgi alan heyetimiz daha sonra arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı Sürsürü Mahallesine giderek çalışmaları gözlemlemiştir. Ardından Kızılay tarafından kurulan çadırlarda kalan evleri hasar gören yurttaşlar ile görüşmeler yapmıştır. Gerek yurttaşlar gerekse de heyetimizin gözlemlediği üzere şehre bir çok yerden yardımların geldiği, ancak yardımların bazı deprem mağdurlarına ulaştırılmadığı gözlenmiştir. Çadırlarda elektrik olmadığı, dağıtılan katalitik sobaların bazı çadırlara ulaşmadığı, depremzedelerin bir kısmı kendi aldıkları odun sobalarıyla ısınmaya çalıştığı, yemek dağıtımı sırasında çadırda bulunan tüm ailelerin kuyruğa girmek zorunda kaldığı belirtilmiştir. 

Heyetimiz Elazığ ve Malatya’da deprem dolaydıyla yaşamını yitiren yurttaşlarımıza başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir. 

Deprem dolaysıyla binlerce evin çeşitli düzeylerde hasar gördüğü belirtilmiştir. Devlet daha önce toplanan deprem vergileri ve diğer kamu fonlarından acil olarak hasar gören evleri onarmalı, evleri yıkılan yurttaşlara acilen yaşanılabilir konutlar inşa etmelidir. Bu görevini yerine getirinceye kadar da, çadırlarda yaşamak zorunda kalan mağdurlara insan onuruna yakışır koşulları sağlamalıdır.