Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baromuz Üyelerine yapılan saldırıyı KINIYORUZ...

27.11.2018

27.11.2018 Tarihinde Baromuz üyesi Av. Ali Yavuz AKTAN ve Av.Ferdi AKELMA, takip ettikleri dosyanın duruşma çıkışında fiziki saldırıya ve ölüm tehditlerine maruz kalmışlardır. Görevlerini yaptıkları için meslektaşlarımıza yöneltilen bu saldırıyı kınıyoruz.
Avukatlık bir kamu hizmeti olup bireylerin adli hizmetlere etkili bir biçimde ulaşma haklarının da en önemli sağlayıcılarıdır,Avukatlar baktıkları dosyaların tarafları değillerdir.
Diyarbakır Barosu her koşul altında avukatlara yönelen baskı, tehdit ve saldırıların karşısında yer alacak, bu anlayış ve davranışlarla mücadele etmeye devam edecektir. Diyarbakır Barosu, bu saldırının failleri hakkında etkilili bir soruşturma için yetkili merciiler ile görüşmek süretiyle faillerin tespiti ve delilerin toplanmasını sağlamıştır. Faillerin yargı önüne çıkarılması ve en ağır cezayı almaları için de bu sürecin takipçisi olmaya devam edecektir.

Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor bu ve benzer saldırıları şiddetle kınıyor ve belirtmek istiyoruz ki bugün Türkiye’de iktidarın yargıya müdahalesi, yargının kurucu unsurlarına ilişkin yıpratıcı tutumu ve yargının kurucu unsurlarından olan savunmanlık makamını temsil eden avukatlara karşı kullandığı kriminalize edici nefret ve öfke dili başta avukatlıklık olmak üzere yargının bütün kurucu unsurlarına karşı toplumda bulunan saygıyı yok etmesinin ve saldırıya açık hale getirmesinin neticesidir. Bu vesile ile avukatlara ilişkin tetiklenen öfke dilini de şiddetle kınadığımızı belirtmek istiyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

DİYARBAKIR BAROSU YÖNETİM KURULU