Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baromuz, Gülistan DOKU'nun Ailesine Destek Ziyaretinde Bulundu

21.01.2022

Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi tarafından, Gülistan Doku’nun bulunması için etkin bir soruşturma ve adalet talebi ile Dersim adliyesi önünde başlatılan “Adalet Nöbeti” eylemine; Baro Başkanımız Av. Nahit Eren, Başkan Yardımcımız ve aynı zamanda Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Zuhal Işık, Dersim Baro Başkanı Av. Kenan ÇETİN ile birlikte destek ve dayanışma amacıyla ziyarette bulunmuştur. Ziyaret esnasında Baro Başkanımız Av. Nahit Eren, ailenin taleplerini dinlemiş ve Diyarbakır Barosu olarak Gülistan Doku’nun bulunması için yanlarında olacaklarını ve hukuki süreçte gereken desteği sunacaklarını kendilerine iletmiştir.
Baro Başkanımızın ziyaret sonrasında basına verdiği demeç: “İki yılı aşkın bir süredir Türkiye’de güvenlik tedbirlerinin en yoğun alındığı kentlerin başında gelen Dersim’de bir insanın bulunamamış olmasını anlamak, kabul etmek mümkün değildir.  İki yıldır etkin bir soruşturmanın maalesef yürütülmediğini gözlemlemekteyiz. Türkiye’de insanların adalet talebi için adliye önünde eylem yapıyor olması hukuk sistemi açısından büyük bir ayıptır. Adalet dağıtması gereken adliye saraylarının kapılarında, annelerin adalet için çığlıklarının yükseliyor olması bir hukuk devletinde utanç kaynağıdır. Gülistan Doku’nun iki yıldır bulunamaması yaşam hakkı açısından herkesin risk altında olduğunu göstermektedir. 
Türkiye’de yıllardır cezasızlık politikasının hakim olduğunu biliyoruz. Bu dosyada da birilerinin korunduğu izlenim ve şüphesi aile tarafından sürekli dile getirilmektedir. 
Dersim adliyesi önünden tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Gülistan Doku’nun ailesinin adalet talebine yönelik çığlıklarının duyularak etkin ve hızlı bir soruşturmanın yürütülmesini, olayın bütün yönleri ile aydınlatılarak, Gülistan Doku’nun bulunması için gerekenlerin yapılması talep ediyoruz”