Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir

19.12.2015


Tahir ELÇİ ceza soruşturması doysasını görüşmek üzere, Diyarbakır'da bir araya gelen, Türkiye Barolar Birliği Yönetcileri ; Av. Eyyüp Sabri ÇEPİK, Av. Yurdagül GÜNDOĞAN ve Av. İzzet VARAN ile Baro Başkanları ve Yöneticilerinden oluşan bir heyet toplantı yaptı.

Toplantı'da soruştuma dosyasının geldiği aşama ve soruşturmada yaşanan eksiklerle ilgili görüş alışverişinde bulunan katılımcılar Baro Başkan Vekilimiz Av. Ahmet ÖZMEN'in konuşmasıyla aşağıdaki metini kamuoyuna duyurmuşlardır ;

Adeta canlı yayında ve herkesin gözü önünde Diyarbakır Baro Başkanımız Av. Tahir ELÇİ katledildi. Aradan 21 gün geçti ve cinayetin hiçbir şüphelisi tespit edilemedi. Yaşanan olayın vahameti ve acısı ilk günkü gibi toplumda ve hukuk camiasında sürmektedir.

Soruşturmanın etkin yürütülmediği hatta cinayetin örtbas edilmek istendiği konusunda ciddi kuşkular taşıyoruz. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmayı İdari Soruşturmaya endeksleyen tutumu var olan kaygılarımızı arttırmaktadır. 

İşte bu kaygılarla Barolar olarak bir araya gelerek durumu değerlendirdik.

Soruşturmanın bu şekli ve izlenen yöntemlerin kısırlığı, Barolarda ve toplumda güvensizlik ve endişe yaratmaktadır. Cinayetin aydınlatılmaması halinde Devletin töhmet altında kalacağı açıktır.

Soruşturmanın etkin yürütülmesine başlanmaması durumunda Türkiye’de ve uluslararası platformlarda talep ve tepkilerimizi dile getireceğimizi kamuoyuna açıklıyoruz.

Buradan, Barolar olarak soruşturmayı yürüten yetkilileri uyarıyor, görevlerini yapmaya davet ediyoruz.

Kamuoyunun şunu bilmesini istiyoruz; Tahir ELÇİ cinayetinin faili meçhul kalmasına izin vermeyeceğiz, barış elçisi olan Tahir ELÇİ’nin yaşamını adadığı demokrasi, barış, adalet ve insan hakları mücadelesine sahip çıkacağız.