Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Barolardan Ortak Açıklama: Kayyım Atamalarına Son Verilmelidir

03.06.2024

KAYYIM ATAMALARINA

SON VERİLMELİDİR

31 Mart 2024 Tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile Hakkari Belediye Başkanlığı seçimini DEM Parti adayı Mehmet Sıddık AKIŞ kazanmış ve mazbatasını alarak göreve başlamıştır. 

Bugün (03.06.2024) Hakkari Belediyesi Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma gerekçe gösterilerek Van’da gözaltına alınmış ve aynı saatlerde Hakkari Belediyesi Hizmet Binası kolluk güçleri tarafından ablukaya alınarak binada arama işlemi gerçekleştirilmiştir. 

Bu gelişmeler yaşanırken İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile derdest yargılama dosyasını ve yapılan gözaltı işlemini gerekçe göstererek Hakkari Belediyesi Başkanlığı’na Hakkari Valisi’nin kayyım olarak atandığını kamuoyuna duyurmuştur.  

Son dönemlerde ülkemizde en çok gereksinim duyulan husus normalleşme ile beraber evrensel norm ve değerlerin tesis edilebilmesidir. Bunun önkoşulu ise eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yönetim anlayışının varlığıdır. 

Kayyım atama kararıyla, demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına müdahale edilmiş, belediyelerin “seçilmiş bir belediye yönetimi ve belediye meclisi tarafından yönetilmesi ilkesi” askıya alınmış, Anayasanın 38. maddesiyle güvence altına alınan masumiyet karinesinden faydalanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir. 

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesinin tanınmasıdır. Demokrasiyi korumak, seçmen iradesine saygı göstermek ve sahip çıkmak, demokratik bir düzende herkesin görevidir. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyım atamalarından vazgeçmeye ve seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet ediyoruz.

 

ADANA BAROSU

ADIYAMAN BAROSU

AĞRI BAROSU

ANKARA BAROSU

ANTALYA BARO BAŞKANI 

BATMAN BAROSU 

BİNGÖL BAROSU

BİTLİS BAROSU

BOLU BARO BAŞKANI

BURDUR BARO BAŞKANI

BURSA BAROSU

ÇANAKKALE BARO BAŞKANI

ÇANKIRI BARO BAŞKANI

DİYARBAKIR BAROSU

HAKKARİ BAROSU

IĞDIR BAROSU

ISPARTA BAROSU

İZMİR BAROSU

KARS BAROSU

KOCAELİ BAROSU

MARDİN BAROSU

MUŞ BAROSU

SİİRT BAROSU

ŞANLIURFA BAROSU

ŞIRNAK BAROSU

TUNCELİ BAROSU

VAN BAROSU

ZONGULDAK BAROSU