Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 99. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

03.11.2017

Baro Başkanımızın Katledilişinin 99. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 99. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi. 

Değerli basın mensupları tam 99 haftadır, burada Diyarbakır Adliyesi önünde sevgili Baro Başkanımız Tahir Elçi'nin katledilişini protesto etmek ve faillerini aramak üzere burada toplanıyoruz. Ne yazık ki soruşturmanın ilerlememesi, faillerin bulunması yönünde herhangi bir adım atılmaması sebebiyle her hafta burada Diyarbakır Adliyesi önünde aynı şeyleri, aynı gelişmesizlikleri, olumsuzlukları anlatmak durumunda bırakılıyoruz. Ama emin olun ki burada olmanın ,bunları anlatmanın ve bunlara vurgu yapmanın müsebbibi bizler değiliz. Soruşturma dosyasını aydınlatmayan, failleri yargı önüne çıkarmayan makamlar olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Tahir Elçi cinayeti üzerinden 2 yıla yakın bir süre geçti.  28 Kasım'da 2 yılı geride bırakacağız değerli basın mensupları. 2 yıl içerisinde ne yazık ki henüz şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulmuş bir şahıs dahi yok. Başka bir deyişle Tahir Elçi'yi öldürdüğünden şüphe edilen bir kişi bile yok. Bildiğiniz gibi biz buradan defalarca çağrıda bulunduk. Dönemin başbakanı, dönemin adalet bakanı, içişleri bakanı bu soruşturma dosyasının çözüleceğini, faillerinin yargı önüne çıkarılacağını ve dosyanın faili meçhul cinayetler kervanına eklenmeyeceği yönünde hem yüz yüze yaptığımız görüşmelerde baromuza ve şahsımıza söz verdiler. Hem de kamuoyu önünde açıkça siz basın mensupları aracılığıyla yapmış oldukları açıklamalarda bu sözleri teyit ettiler. Ancak  2 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen dönemin yetkilileri vermiş oldukları sözleri yerine getirmediler. İçişleri bakanı, adalet bakanı değişti bildiginiz üzere, biz burada yeni bakanlara da başbakana da defalarca çağrı yaptık.

Tahir Elçi cinayeti aydınlatılmalı. Tahir Elçi sadece bir cinayet olarak değerlendirilmemeli değerli arkadaşlar. Bildiğimiz üzere 28 Kasım   2015'te Tahir Elçi'nin katledilmesiyle kaotik,  karanlık ve çatışmalı bir döneme  tekrar girildi. Dolayısıyla Tahir Elçi'nin cinayetinin aydınlatılması aydınlık bir gelecek ve bu toplum açısından çok önemli. Tahir Elçi cinayeti soruşturma dosyası hiç bir şekilde ilerlememekte ve faillerin bulunmasına yönelik bir hamle yapılmamakta değerli arkadaşlar.  Daha önce ben burada defaatle dile getirdim, Tahir Elçi cinayeti soruşturma dosyası bir savcının tek başına çözebileceği bir soruşturma dosyası olmadığını tüm Türkiye toplumu biliyor ve bunun farkında. Tahir Elçi soruşturmasının çözülebilmesi için siyasi bir irade gerekli değerli arkadaşlar. Hem cinayetin işlendiği dönemde ilgili makamda bulunan siyasetçiler açısından hem de bugün o makamlarda o makamda bulunan o kişiler açısından göstermeleri gereken bir siyasi iradenin varlığının olduğunu hepimiz biliyoruz.  Ben bu görev ve sorumluluklarını tekrar kendilerine hatırlatarak verdikleri sözleri tutmalarını ve sorumluluklarını yerine getirmelerini  talep ediyorum. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.