Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 88. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

11.08.2017


Baro Başkanımızın Katledilişinin 88. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

 

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 88. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkan Yardımcımız Av. Sertaç BULUTTEKİN şunları söyledi. 

Değerli Basın Mensupları;

Türkiye Coğrafyası ve özellikle Bölgemiz son iki yüzyıllık süreçte çok büyük acılar yaşadı. Maalesef bu acıları yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız bu acıların en büyük nedeni, haksızca, hunharca ve vicdansızca gerçekleşen öldürülme vakıalarıdır.

Ölüm elbette yaşamın bir gerçekliği ve yaşamın bir doğal sonucu ama bu coğrafyada gerçekleşen bazı ölümler karşımıza doğal sonuç olarak çıkmadı. Ölüm bu topraklarda, bazen toplu katliamlarla, bazen adaletsiz ve haksız idamlarla, bazen infazlarla ve bazen de faili meçhul cinayetlerle karşımıza çıktı ve ne yazık ki; bu haksız acıları yaşatanlar hiçbir zaman cezalandırılmadılar. Yani beşeri adalet yetkililer tarafından hiçbir zaman tecelli ettirilmedi. Bu nedenle bizim acılarımız hiç dinmedi ve taziyelerimiz hiç kapanmadı.O kadar çok kapanmayan taziyemiz var ki; İstiklal Mahkemelerinde haksız yere idam edilenlerin, Dersim’de, Maraş’ta, Sivas’ta ve sayamadığımız birçok yerde katliama uğrayanların, darbelerde, sıkıyönetimlerde ve ohallerde katledilenlerin, faili meçhul binlerce canın, gözaltında kaybedilen yüzlerce canın ve sayamadığımız haksız yere katledilmiş nice insanların taziyeleri, kapanmadı bu ülkede. Türkiye deyim yerindeyse kapanmayan taziyeler ülkesidir.

Kuşkusuz her haksız ölüm çok büyük bir acıdır ancak öyle ölümler vardır ki; bunlar toplumsal bellekte ve toplumsal duygularda yer edinip, tek başına toplumsal bir acıya dönüşür. Tahir Elçinin katledilmesi de toplumsal bir acıya dönüşmüştür. Artık acılarımızı dindirmek ve taziyelerimizi kapatmak istiyoruz. Bunun tek yolu adalettir! Yetkililerin, nerden gelirse gelsin toplumsal acıları sonlandırmak, toplum vicdanındaki yaraları sarmak ve toplumsal barışı sağlamak için adalet taleplerine mutlak surette kulak vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bizim de Başkanımız Tahir Elçinin katledilmesi nedeniyle,28 Kasım 2015 tarihinden bu yana dinmeyen büyük bir acımız ve adaletin tecelli etmemesi nedeniyle de kapanmayan bir taziyemiz var.   88 haftadır bıkmadan usanmadan dile getirdiğimiz gibi, buradan, siz basın mensuplarının huzurunda ve aracılığıyla adalet talebimizi yineliyoruz. Bizi 88 haftadır yalnız bırakmayan ve Tahir Elçinin katledilmesi olayını 88 haftadır kamuoyu gündeminde tutmaya çalışan tüm basın emekçilerine Baromuz adına teşekkür ederiz.

Açıklamanın ardından Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Fırat AYÇİÇEK'te sözlerine Av. Tahir ELÇİ büyük hukukçudur, hepimizin ortak paydasıdır.

Başkanımız Tahir ELÇİ yapmış olduğu bir açıklama nedeniyle jet hızıyla hakkında soruşturma dosyası açılmış ve 14 günde iddianame hazırlanmış ancak katledilmesi üzerinden 88. Hafta geçmiş olmasına rağmen soruşturma dosyasında herhangi bir ilerlemenin olmaması kabul edilebilir değildir.

Soruşturma makamını bir an önce etkin bir soruşturma yaparak faillerin ortaya çıkarılması talebimizi tekrardan yineliyoruz.