Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 83. Gününde Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

19.02.2016

Baro Başkanımızın Katledilişinin 83. Gününde

Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 83. Gününde Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı.

Etkinlikte konuşan Baro Başkan Yardımcımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi.

Değerli basın emekçileri, Hoş geldiniz.

Bugün, değerli Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 83. Günü. Biz yine bugün adliye önünde her Cuma günü yaptığımız gibi Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katillerinin ve arkasındaki karanlık güçlerin bulunması için yine burada toplanmış bulunmaktayız. Aradan 83 gün geçmiş olmasına rağmen soruşturma dosyasında henüz bir ilerleme olmadığını üzülerek ifade etmek durumundayız. Bulunabilmiş bir fail, şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmış bir kimse hala bulunmamaktadır. Olay aydınlatılamamış, katiller bulunabilmiş değil değerli arkadaşlar. Biz daha önce defaatle dile getirdik. Tahir ELÇİ’nin katilleri bulunana kadar burada ve başka yerlerde demokratik tepkimizi ortaya koyacağımızı, sürekli eylem ve etkinliklerde bulunacağımızı dile getirmiştik. Buradan bunu bir kez daha tekrar etmek istiyorum. Biz soruşturmanın ağır aksak işlediğini söyledik. Soruşturmanın etkili yürümediğini, hızlı ve sonuç almaya dönük olmadığını defalarca dile getirdik. Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın geçen hafta bu yönlü bir açıklaması oldu. Kendisine Tahir ELÇİ soruşturma dosyasında niye hala bir tutuklama bulunmadığı sorusu üzerine tutuklama işleminin yapılmasını gerektirecek dosyada somut bir delilin bulunmadığını beyan etti. Adalet Bakanının açıklamasından da anlaşılacağı üzere bunca zamandır söylediklerimizin ve iddia ettiklerimizin bir teyidi olduğu açıkça ortadadır. Aradan 83 gün geçmiş olmasına rağmen henüz bir fail veya faile ulaşacak bir ipucu bulunmamaktadır değerli arkadaşlar.

Öte taraftan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşananlar ne yazık ki iki gündür çok daha vahim bir duruma ulaşmış bulunmakta. Bir gazetecinin sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiler üzerine Sur’da sivillerin bulunduğu ve bu sivillerin can güvenliğinin bulunmadığı, yaşamlarını yitirme ihtimalinin yüksek olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Biz Diyarbakır Barosu olarak ikinci bir Cizre vakasının yaşanmasından endişe duyduğumuzu sizin aracılığınızla ifade etmek isteriz. İkinci bir Cizre vakasının yaşanması sivillerin, orda sıkışıp kalan vatandaşların yaşam hakkının ihlal edilmesi gerek Anayasa, gerek uluslar arası sözleşmeler, gerekse Avrupa insan Hakları kararları gereğince kabul edilebilir bir durum değildir. Derhal sivillerin hiçbir şekilde zarar görmeyecek bir ortam hazırlanması, sivillerin sağ salim güvenli bir ortama alınması gerektiğini tüm kamuoyuna bildirmek isteriz. Yetkililerden talebimiz, sivillerin derhal oradan alınarak güvenli bir ortama yerleştirilmeleri ve can güvenliklerinin sağlanması yönündedir. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ederiz.