Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 54. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

09.12.2016

Baro Başkanımızın Katledilişinin 54. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 54. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi.

Değerli Basın emekçileri hepiniz hoş geldiniz.

Yine bir cuma günü sevgili Tahir ELÇİ'yi yad etmek, katledilişini ve faillerinin bulunmayışını protesto etmek için Diyarbakır Adliyesi önünde toplanmış bulunuyoruz. Hepinizin bildiği üzere yarın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. 10-17 Aralık tarihleri arasında çeşitli etkinlikler yapılmakta ve insan hakları ihlallerine dikkatler çekilmektedir. Diyarbakır Barosu olarak kentteki diğer kurumlarla birlikte her yıl yaptığımız gibi bu yıl da içerisinde bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Tabi ki bu etkinliklerde Tahir ELÇİ'yi ve onun insan hakları konusundaki mücadelesini yad edeceğiz, bizlere ve topluma bu mücadelenin rehber olması için üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Bu vesileyle sevgili Başkanımızı ve onun insan hakları mücadelesini bir kez daha yad ediyor, saygıyla ve minnetle anıyorum.

Değerli basın mensupları, biz her hafta cuma günü burada toplanıyoruz. Bir yılı geride bıraktık ama ne yazık ki her hafta burada sizlere aynı şeyleri söylemek zorunka kalıyoruz. Çünkü soruşturma dosyasında bir ilerleme yok. Tahir ELÇİ'nin failleri bulunmadı ya da bulanamadı, arkasındaki karanlık odaklar ortaya çıkarılmadı. Dosyada bir ilerleme olmadığı için de her hafta aynı şeyleri tekrarlamak zorunda kalıyoruz. Bir hususu özellikle vurgulamak isterim. Bildiğiniz üzere 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yargı içerisinde görev yapan birçok hakim ve savcı görevden alındı, ihraç edildi veya tutuklandı. Dolayısıyla Adliye içerisindeki hakim-savcı açısından ciddi bir azalma meydana geldi. Tahir ELÇİ soruşturma dosyasını yürüten savcı da bu dosyalarda görevlendirildi. Tahir ELÇİ Soruşturma dosyası 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren tabiri caizse savcısız kaldı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı daha sonra tayin edildi, dosya yeni bir savcıya verildi ancak bu savcıdan da alınarak birkaç gün önce yeni bir savcıya verildi. Şunu açıklıkla söyleyebiliriz. 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana soruşturma dosyasında herhangi bir inceleme veya yeni bir işlem yapılmamıştır. 15 Temmuz sonrasında yargıdaki savcı ve hakim eksiğinin giderildiğini hepimiz biliyoruz. Darbenin etkilerinin atıldığını da görmekteyiz. Topluma yansıması da öyle. Takriben bu 4 ayı aşkın bir süredir hiçbir işlem yapılmamış bir dosyayla karşı karşıyayız. Bizler bu durumun ivedilikle düzeltilip işlemlerin yürütülmesini istiyoruz. Tahir ELÇİ'nin katledilişi ve faillerinin bulunmayışını bir kez daha protesto ediyorum. Failler bulununcaya kadar bu mücadelemiz devam edecektir. Katılımınız için teşekkür ediyorum.