Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 209. Gününde Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

24.06.2016

Baro Başkanımızın Katledilişinin 209. Gününde Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

 

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 209. Gününde Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı.

Etkinlikte konuşan Baro Başkan Yardımcımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi.

Değerli basın emekçileri, Hoş geldiniz.

Bugün yine Diyarbakır Barosu olarak başkanımızın katledilişini Diyarbakır Adliyesi önünde protesto ediyoruz. Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere soruşturma dosyasının etkili ve hızlı yürütülmediğini bir kez daha dile getirmek istiyoruz. Dosyada mağdur taraf olmamıza rağmen, dosyada bir gizlilik kararı olmamasına rağmen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısınca, soruşturmayı yürüten savcılarca ne yazık ki fiili bir gizlilik kararı uygulanmakta, dosyanın tamamı bizlere verilmemekte ve bizlerle paylaşılmamaktadır. Hatta geldiğimiz an itibariyle soruşturma savcısı çoğu kez kendisiyle yapmak istediğimiz görüşme taleplerimizi geri çevirmekte, ancak çok yoğun bir tempo içerisinde olduğunu, toplantılarının olduğunu, bize üç dört gün sonra bir tarih vermek suretiyle görüşebileceklerini beyan etmektedirler.

Öbür taraftan çok uzun zamandır beklediğimiz, Başkanımızın vurulduğu sokakta bulunan Mardin Kebap Evi adlı işyerine ait görüntü kayıtları adli tıp tarafından soruşturma dosyasına gönderilmiş bulunmakta. Ancak söz konusu görüntü imaj alınmak suretiyle gönderiliğinden bize verilen görüntüleri teknik olarak açma ve izleme imkanına sahip değiliz. Bunun için de yapmış olduğumuz girişimler neticesinde söz konusu görüntüleri içinde barındıran Hard disci tek bir kayıt cihazı ile açabileceğimizi öğrenmiş bulunmaktayız. Bunun için de yurt dışındaki üretici firmaya bir sipariş vermiş durumdayız. Görüntüler ancak o kayıt cihazı tarafımıza ulaşınca izlenebilecektir. Bu görüntüleri izledikten sonra görüntülerde Tahir ELÇİ cinayetine ilişkin bir delil olup olmadığı, soruşturmayı ileri bir aşamaya taşıyıp taşıyamayacağı netleşecektir. Bu durumu da sizlerle paylaşacağız. Bir kez daha ifade etmek istiyorum. Değerli Baro Başkanımız Tahir ELÇİ'nin dosyasının faili meçhul dosyalar kervanına katılmasına Diyarbakır Barosu olarak asla izin vermeyeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum.