Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 145.Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz.

12.10.2018

Baro Başkanımızın Katledilişinin 145.Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz.

Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 145. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi; 

Değerli basın mensupları, hepiniz hoş geldiniz.

Bildiğiniz üzere her hafta cuma günü aynı saatte sevgili başkanımız Tahir ELÇİ'nin katledilişini protesto etmek, faillerinin bulunmasını talep etmek, faillerinin yargılanmasını sağlamak ve bu hususta bir baskı oluşturmak için burada Diyarbakır Barosu olarak, Tahir ELÇİ'nin mücadele arkadaşları olarak, sevenleri ve dostları olarak hem Diyarbakır'dan hem de Diyarbakır dışından siyasetçilerin, sivil topum kuruluşlarının desteğiyle bu etkinliği yürütüyoruz. Tam 145 haftadır buradan Tahir ELÇİ'nin katillerini, arkasındaki karanlık odakları istiyoruz. Üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen henüz Tahir ELÇİ'nin faillerine dair somut bir emare, bir bilgi, bir gelişme yaşanmamıştır. Hepinizin çok yakından bildiği üzere Tahir ELÇİ bütün hayatını insan haklarına, demokrasiye, barışa, özgürlüğe, halkların kardeşliğine, bir arada kardeşçe, birlik ve beraberlik içinde yaşamın var olduğu bir ülke hayalini kurmuştur. Tahir ELÇİ 90'lı yıllardaki utanç verici ve karanlık ortamdaki birçok cinayeti aydınlattı, faillerin ortaya çıkmasını sağladı. Ne yazık ki aydınlatmış olduğu bunca faili meçhule rağmen karanlık hadise üzerine Tahir ELÇİ henüz faili bilinmeyen bir kurşunla yaşamını yitirdi. Tahir ELÇİ'ye sıkılan kurşun sadece şahsına veya Baromuza sıkılmamıştır. Savunduğu değerlere, inandıklarına sıkılan bir kurşundur.Vicdana, adalete, barışa, kardeşliğe, demokrasiye sıkılan bir kurşundur. Her fırsatta buradan dile getiriyoruz; 7 Haziran seçimleri sonrasında tekrar başlayan çatışmalı süreç ne yazık ki sevgili Tahir ELÇİ'nin katliyle artarak devam etmiştir.

Hepinizin bildiği üzere gençlerimiz kentlerimiz yaşanmaz hale geldi. İnsanlarımız evlerinden oldular, yaşadıkları mahallelerden, kentlerden göç etmek zorunda kaldılar. Kısacası tekrar acı ve gözyaşı hakim oldu hayatımızda. Biz barışı beklerken, huzuru beklerken, bir arada kardeşçe yaşamayı beklerken Tahir ELÇİ'nin katliyle yeni bir döneme ne yazık ki adım atmış olduk. Tahir ELÇİ'nin faillerinin bulunması, yargı karşısına çıkarılmasının Türkiye'nin içinde bulunduğu çatışma ortamından, kutuplaşmış ortamdan kurtulmasına da katkı sunacaktır. Buradan bir kez daha sevgili Tahir ELÇİ'yi minnetle, sevgiyle ve saygıyla anıyorum. Biz Diyarbakır Barosu olarak Tahir ELÇİ'nin mücadee arkadaşları, sevenleri ve dostları olarak Tahir ELÇİ Soruşturma Dosyası aydınlanıncaya dek, failleri yargı karşısına çıkarılana dek bu mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha buradan haykırmak istiyorum. Katılımınız için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.